Oleje stosowane na co dzień w kuchni można podzielić na rafinowane oraz nierafinowane. Te pierwsze są o wiele tańsze, ale jednocześnie pozbawione wielu substancji odżywczych oraz prozdrowotnych. Stąd też specjaliści w zakresie diety zalecają wykorzystywanie olejów nierafinowanych. Jakie są główne zalety ich stosowania?
Spośród olejów polecanych przez dietetyków można wymienić olej lniany tłoczony. Jego cechami charakterystycznymi są piękny, złocisty kolor, duża zawartość prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz witamin z grupy A, D, E oraz K. Co warte zaznaczenia, wysokiej klasy olej lniany powinien być wyłącznie tłoczony na zimno. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na jego właściwości. Stąd też nie nadaję się on również do smażenia lub innych form obróbki termicznej.
Innym przykładem oleju zalecanego przez dietetyków jest olej z ostropestu plamistego. Jego cechami charakterystycznymi są duża zawartość „zdrowych” kwasów tłuszczowych, witamin oraz pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Co warte zaznaczenia, olej z ostropestu plamistego nie jest olejem, który można wykorzystywać przy obróbce termicznej innych produktów. Specjaliści zalecają jego spożywanie na zimno w dawce nieprzekraczającej 2 dużych łyżek stołowych. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są stany przebiegające z nadmierną produkcją żółci oraz jednoczesne przyjmowanie środków o działaniu antykoncepcyjnym, czy też leków psychotropowych i zmniejszających krzepliwość krwi.