Wentylacja – jakie zadanie spełnia w pomieszczeniach?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działa?

Wentylacja to proces wymiany lub zastąpienia powietrza w dowolnej przestrzeni w celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja obejmuje zarówno wymianę powietrza na zewnątrz, jak i cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Jest to jeden z najważniejszych czynników utrzymania akceptowalnej jakości powietrza wewnętrznego w budynkach.

Wentylacja usuwa ze środowiska wewnętrznego zarówno cząstki stałe jak i gazy. Wentylacja usuwa z budynku nadmiar ciepła i wilgoci. Zapobiega również stagnacji zapachów i oparów. Ponadto zmniejsza stężenie niektórych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak dwutlenek węgla, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, radon, tlenek węgla i dym papierosowy.

W budynkach z niewystarczającą wentylacją zanieczyszczenia mogą gromadzić się do poziomów niebezpiecznych dla zdrowia ludzi.

Jakość powietrza

Szybkość, ilość i jakość wentylacji ma znaczący wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ). Słaba jakość IAQ jest ważnym źródłem skarg dotyczących środowiska wewnętrznego.

Kluczowym elementem w utrzymaniu dobrego IAQ jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji wszystkich przestrzeni budynku, zwłaszcza tych, w których ludzie spędzają większość czasu. Środowiska wewnętrzne, które są odpowiednio wentylowane mogą być zdrowsze niż środowiska zewnętrzne, ponieważ nie są narażone na zanieczyszczenia zewnętrzne, takie jak pyłki lub cząsteczki kurzu, które mogą nasilać alergie lub astmę.

Jeśli potrzebujesz takiego systemu, to sprawdź stronę: https://clima-comfort.com.pl/wentylacja/montaz/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie i zalety farby alkidowej
Zastosowanie i zalety farby alkidowej
Wybór odpowiedniej farby do malowania nawierzchni nie jest łatwy. Chociaż w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, to jednak nie wszystkie […]
Pomoc w wyborze maty filtracyjnej
Pomoc w wyborze maty filtracyjnej
Mata filtracyjna należy do najbardziej uniwersalnych rozwiązań. W trakcie jej zakupu warto zwrócić na kilka kluczowych spraw konstrukcyjnych, które pomogą […]
Najlepsze czerwone wina
Najlepsze czerwone wina
Wino to zdecydowanie coś więcej niż sam alkohol. Wino może być stylem życia, przygodą z zakresu astronomii, a także jednym […]