Chemiczne technologie w przemyśle

Galwanotechnika i jej elementy

Galwanizacja to proces wykorzystujący prąd stały i polegający na nanoszeniu na różnego rodzaju powierzchnie specjalnych powłok o charakterze ochronnym. Często zdarza się, że galwanizacji poddawane są metalowe elementy, na które nanosi inne metale, takie jak chrom, cyna, cynk, nikiel, miedź, czy też złoto w celu zmniejszenia ich podatności na korozję. Takie zabiegi nazywa się cynkowaniem galwanicznym, bądź cynowaniem chemicznym. Szczegółowe informacje na temat tego rodzaju technologii znaleźć można na stronie https://www.tegal.pl/technologie/cynowanie/chemiczne/. Chociaż cynowanie chemiczne wydaje się skomplikowanym procesem, jest to stosunkowo prosta i tania metoda zabezpieczenia przedmiotów przed śniedzeniem. Stosuje się ją m.in. do zabezpieczania powierzchni przedmiotów codziennego użytku, takich jak garnki.

Anodowanie aluminium i efektroforeza

Popularnym sposobem obróbki aluminium jest jego anodowanie. Tego rodzaju zabiegi stosowane są m.in. w branży elektronicznej, przemyśle stoczniowym, spożywczym oraz motoryzacyjnym. Proces anodowania polega na wytworzeniu na powierzchni obrabianego materiału warstwy tlenku, która charakteryzuje się większą twardością i odpornością na korozję od warstwy powstałej w sposób naturalny. W zależności od rodzaju zastosowanych technologii oraz środków chemicznych możliwe jest odtłuszczenie aluminiowych elementów, a także uzyskanie powłoki satynowej, matowej lub połyskowej w różnych kolorach. W przemyśle wykorzystuje się również elektroforezę dekoracyjną, polegającą na naniesieniu

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =