Jak wziąć komputer w leasing?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim czasie coraz bardziej popularną formą zatrudnienia jest umowa o współpracę. Oczywiście możemy wskazać zarówno plusy jak i minusy takiego rozwiązania. Bez wątpienia jednym z głównych narzędzi, jakie będzie przydatne do wykonywania naszej pracy jest komputer. Obecnie, konieczna jest mobilność, szybkość działania oraz dobre zaplecze techniczne. Dlatego zdecydowanie większość osób zdecyduje się na zakup laptopa. 

W dobie stale rozwijającej się technologii, nabycie przenośnego komputera jest bardzo łatwe, jednak stanowi znaczny wydatek. Poszukując sprzętu, który będzie charakteryzować się odpowiednią specyfikacją techniczną, sprawnie działającym systemem operacyjnym, a także ciekawą stylistyką konieczny jest wydatek rzędu kilku tysięcy. Kwota ta może być problematyczna, zwłaszcza dla firm z krótką historią działalności (start up) oraz dla przedsiębiorstw, które w jednym czasie chcą zakupić również samochód i inne niezbędne narzędzia do pracy. 

Finansowanie sprzętu IT

Z pomocą przychodzą firmy leasingowe. Laptopy oraz inny sprzęt stanowiący niezbędne, peryferyjne wyposażenie, są aktywem popularnym oraz bezpiecznym. Ich rynek wtórny jest bardzo duży, a zapotrzebowanie stale rośnie. Jeśli decydujemy się na nowy komputer, możemy skorzystać z procedury uproszczonej, która zakłada w większości przypadków konieczność wypełnienia krótkiej ankiety firmowej, prezentującej profil jej działalności. Jeśli prowadzimy naszą działalność na tyle długo, że możemy przedstawić dokumenty finansowe, z pewnością przyśpieszy to uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, w pozostałych przypadkach konieczne może być dodatkowe zabezpieczenie transakcji, w postaci na przykład zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia.

Nie musimy się także obawiać wymogu opłaty wstępnej, gdyż z uwagi na nieznaczną wartość aktywa, możliwe jest finansowanie nawet z zerowym udziałem własnym. Jeżeli zdecydujemy się na zakup laptopa znanej, popularnej marki, procedura nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień. W przypadkach bardziej zindywidualizowanego sprzętu, konieczna będzie weryfikacja ceny oraz rynku wtórnego. Firma leasingowa może także zwrócić się o wyższą opłatę wstępną.

Decydując się na zakup używanego sprzętu, wkład własny powinien oscylować w granicach od pięciu do dwudziestu procent. Musimy pamiętać, że większość firm finansujących, stawia pewne granice, jeśli chodzi o wiek sprzętu oraz długość okresu leasingu. Przyjmuje się, że ich suma nie powinna przekraczać dziesięciu lat. Zapewne, cena laptopa z rynku wtórnego będzie niższa, ale musimy być gotowi na koszty sporządzenia wyceny przez biegłego rzeczoznawcę. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzętu, którego wartość może zmieniać się z dnia na dzień. Warto także zweryfikować dostawcę, od którego kupujemy laptopa. Coraz bardziej popularny staje się zakup sprzętu uprzednio będącego przedmiotem leasingu.

Firmy zwykle kupują sprzęt IT dobrej jakości i dbają o niego. Jeśli zdecydujemy się na poleasingowy komputer, warto także zapoznać się z ofertą zamieszczoną na stronach internetowych. Jest on pozbawiony zbędnego oprogramowania, a ceny na rynku wtórnym są bardzo atrakcyjne. Obecnie, zwłaszcza w większych miastach, istnieje kilka firm zajmujących się stricte poleasingowym sprzętem komputerowym. Coraz więcej firm oferuje także finansowanie oprogramowania. Są to nie tylko programy operacyjne, ale również takie, które będą niezbędne dla nas w prowadzeniu działalności, na przykład programy architektoniczne, księgowe i finansowe. Zabezpieczeniem transakcji będzie podpisanie cesji praw z licencji na rzecz finansującego.

Warto także rozważyć różne warianty leasingu, wśród których najbardziej popularny jest operacyjny, a pozostałe to finansowy oraz zwrotny techniczny. Wybór odpowiedniego produktu zależy od efektu podatkowego, jaki chcemy osiągnąć. Na uwagę zasługuje leasing zwrotny techniczny. Jest on wyjątkowo atrakcyjny, kiedy z uwagi na dobrą cenę aktywa, musimy podjąć szybką decyzję o zakupie za gotówkę. W ciągu pół roku od nabycia sprzętu, możemy zwrócić się do firmy leasingowej o wykupienie od niego aktywa. W konsekwencji, finansujący staje się właścicielem sprzętu, a pierwotny właściciel korzystającym. 

Po uzyskaniu decyzji kredytowej, zostanie nam przedstawiona umowa. Większość kontraktów ma podobną treść i nie zawiera zapisów, mogących narazić nas w późniejszym czasie na dodatkowe koszty. Elementy, na które z pewnością warto zwrócić uwagę to ubezpieczenie sprzętu, ogólny koszt leasingu, stopa oprocentowania (w przypadku sprzętu prezentującego małą wartość, bardziej opłacalna będzie stała stopa oprocentowania), a także wysokość miesięcznej raty oraz tabela opłat i prowizji. Jeśli mamy wątpliwości, co do treści, na rynku istnieje wiele firm, które za niewielką opłatą pośredniczą w uzyskaniu leasingu. 

Bez wątpienia, najłatwiejszym i najbardziej opłacalnym wyjściem, będzie zwrócenie się z prośbą o ofertę do banku, w którym prowadzimy firmowe konto. Z uwagi jednak na dużą konkurencję na rynku, wskazane będzie uzyskanie oferty również od innych instytucji, na przykład takich, w których jako przedsiębiorcy posiadamy już linię kredytową lub finansujemy np. samochód osobowy lub maszyny. Poszukując natomiast sprzętu warto zwrócić uwagę na ofertę na https://www.cebit.pl, oferującą pewny sprzęt oraz pośrednictwo w leasingu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak niewielkim kosztem odnowić wystrój pokoju?
Jak niewielkim kosztem odnowić wystrój pokoju?
Po kilku latach pokój, który niegdyś nam się wydawał idealny pod każdym względem, niestety przestaje taki być. Wpływ ma na […]
Czyszczenie produktów z zamszu i nubuku –  jaki preparat zakupić?
Czyszczenie produktów z zamszu i nubuku – jaki preparat zakupić?
Materiał jakim jest zamsz charakteryzuje się nie tylko eleganckim wyglądem, ale także bardzo przyjemną teksturą. Wykorzystywany jest nie tylko do […]
Kominek w domu – dlaczego warto go posiadać?
Kominek w domu – dlaczego warto go posiadać?
Kominek jest dobrym dodatkiem do każdego domu. Może sprawić, że pokój poczuje się ciepło i przytulnie, a płomienie są często […]