Przekładnie ślimakowe. Podstawa działania i zastosowanie

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przekładnie ślimakowe są elementami konstrukcyjnymi, które służą do przenoszenia mocy wraz ze zmianą parametrów z części czynnej na bierną układu. Jednocześnie dokonują zmiany momentu obrotowego i zmiany liczby obrotów. Ta cecha sprawia z kolei, że są niezwykle pożądane i odznaczają się ogromną popularnością.

Gdzie zazwyczaj umieszczana jest przekładnia ślimakowa?

Przekładnia slimakowa, ze względu na swoją charakterystykę, zazwyczaj umieszczana jest w zamkniętym korpusie, który poprawia jej warunki pracy. Korpus służy jednocześnie za wspornik łożysk przekładni.

Warto przy tym pamiętać, że w zależności od sposobu konstrukcji, przekładnie ślimakowe możemy podzielić na motoreduktory (urządzenia hamujące) oraz multiplikatory (urządzenia przyspieszające). Dokładne parametry ich pracy zależą oczywiście od wielkości przenoszonej mocy, liczby obrotów oraz pożądanego położenia.

Gdzie możemy znaleźć motoreduktory?

Jak sama nazwa wskazuje, motoreduktory ślimakowe mają zdolność samodzielnego hamowania układu. Podczas tego procesu można by było obawiać się zwiększonego tarcia, jednak w tym przypadku nie jest ono szkodliwe.

Taka zdolność warunkuje jednocześnie, gdzie mogą zostać wykorzystane. Ze względu na duże przełożenia i wysoką odporność mechaniczną, znajdują zastosowania między innymi w układach transportu wewnętrznego, takich jak wciągarki, wózki suwnicowe, przenośniki, mieszalniki, obrotnice, walce i kalandry. Mogą być wykorzystane również w układach samochodowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie istnieją alternatywy do drewna, poszukując opału na zimę?
Jakie istnieją alternatywy do drewna, poszukując opału na zimę?
Istnieje wiele alternatyw dla drewna na opał. Najpopularniejszym z nich jest propan i gaz ziemny, które mogą być używane do […]
Jak spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu i dlaczego warto to robić?
Jak spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu i dlaczego warto to robić?
W dobie powszechnej komputeryzacji i cyfryzacji młodzież coraz więcej czasu spędza we własnych czterech ścianach. Do zadań rodziców należy organizowanie […]
W jaki sposób otrzymać odszkodowanie adekwatne do szkód?
W jaki sposób otrzymać odszkodowanie adekwatne do szkód?
Wypadki chodzą po ludziach – to powiedzenie nie traci niestety na znaczeniu w XXI wieku. Wręcz przeciwnie, z powodu bardzo […]