Wydajność kotłów węglowych.

Wyróżniamy trzy główne typy kotłów węglowych:
1. kocioł górnego spalania
2. kocioł dolnego spalania
3. kocioł górno-dolnego spalania.

Kocioł górnego spalania – Efektywność kotła górnego spalania zależy głównie od stosowanego sposobu spalania paliwa. Prawidłowo użytkowany piec na paliwo stałe (rozpalany od góry), z mocą dobraną odpowiednio do potrzeb budynku jest w stanie osiągnąć sprawność na poziomie 50-60%. Jeśli jednak spalanie w kotle następuje źle tj. od dołu, tak jak robi się w większości domów to duża część wartościowych składników węgla ucieka wraz z dymem. W tym wypadku może się okazać, że sprawność może nie przekraczać 30%.

Kocioł dolnego spalania – Kotły dolnego spalania są w stanie osiągnąć wydajność na poziomie 60-70% w skali roku. Jest to nieco więcej niż dla kotła górnego spalania, ze względu na to, że na raz spalana jest tylko część paliwa oraz jest możliwość zbudowania palnika”, w którym palne gazy mieszane są z powietrzem wtórnym i ostatecznie dopalane w gorącym środowisku.

Kocioł górno-dolnego spalania – Kotły górno-dolnego spalania ciężko jednoznacznie sklasyfikować. Wydajność tego typu pieców zależy głównie od fantazji użytkownika i sposobu spalania. Jako, że kocioł ten łączy oba sposoby spalania, również i jego wydajność zbliżona jest do wyżej wymienionych typów kotłów i zależnie od modelu wynosi około 40-60%. Dużo poprawia metoda spalania kroczącego, jednak jest to metoda dość uciążliwa i wymagająca od użytkownika nieco więcej uwagi. Stosując ją, można jednak osiągnąć wydajność średnioroczną na poziomie 70%.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Woźny oferującą kotły węglowe 5 klasy.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × jeden =