Oczyszczalnia szamba w domu – czy to dobry pomysł?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem w swoim domu szamba ekologicznego, to zapewne zastanawiasz się, czy jest to warte wysiłku i pieniędzy. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu różnych czynników. Jeśli masz dużą rodzinę lub mieszkasz na terenie, gdzie nie ma centralnej kanalizacji i jeśli Twoja gleba jest zbyt skalista lub stroma, aby wykopać rów, to może warto zainstalować szambo ekologiczne.

Czy to dobry pomysł?

Szambo ekologiczne to system oczyszczania ścieków domowych, mający na celu oddzielenie substancji stałych od cieczy. Składa się z dwóch zbiorników: pierwotnego (odpływowego) i wtórnego (ściekowego). Pierwszy odbiera ścieki z mieszkań i magazynuje je do dalszego oczyszczania. W drugim znajdują się bakterie beztlenowe, które rozkładają materię organiczną i wytwarzają osad. W ten sposób nie dochodzi do odprowadzania ścieków do zbiorników wodnych. Głównym celem szamba jest umożliwienie biodegradacji ścieków domowych za pomocą fermentacji beztlenowej.

Szamba są używane na całym świecie, ponieważ są tanie, proste i łatwe w instalacji. Są również bardzo skuteczne, jeśli są używane prawidłowo i regularnie konserwowane. Jednak w zależności od rodzaju gleby na Twoim podwórku, możesz mieć problemy z zapychaniem się szamba lub jego przepełnieniem podczas ulewnych deszczy. W takich przypadkach dobrym pomysłem jest instalacja szamba ekologicznego, ponieważ tego typu zbiorniki wykorzystują naturalne bakterie do rozkładu odpadów, a nie środki chemiczne, jak w przypadku szamb konwencjonalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?
Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?
W Polsce jest bardzo wiele pięknych miast wartych dokładnego zwiedzenia. Jednym z nich jest z pewnością Wrocław, który każdego roku […]
Gdzie kupować odzież w większych rozmiarach?
Gdzie kupować odzież w większych rozmiarach?
Większość firm produkujących masowo ubrania nie decyduje się na wprowadzenie większych rozmiarów. Nie robią tego ze względu na ideologię czy […]
Niebanalny prezent na urodziny – co wybrać?
Niebanalny prezent na urodziny – co wybrać?
Jako że urodziny to jeden z najważniejszych dni i świąt w całym roku, oczywistym wydaje się fakt, że warto uczcić […]