Salon nowoczesny – jak go urządzić, by stał się funkcjonalny?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób uważa, że decydując się na nowoczesny wystrój, trzeba zrezygnować z funkcjonalności, lecz w praktyce jest wręcz odwrotnie. Obecnie cenione są prostota oraz minimalizm, ale również praktyczne rozwiązania. Z tego względu takie wnętrza mogą się prezentować bardzo ciekawie, a przy tym być niezwykle wygodne względem codziennego użytkowania. Jak osiągnąć taki efekt? 

Przestrzeń

W obecnych aranżacjach bardzo pożądaną kwestią jest pozostawianie stosunkowo dużej ilości wolnej przestrzeni. Jednocześnie istotnie wpływa to na funkcjonalność, gdyż pusta powierzchnia pozwala na większą swobodę w poruszaniu się oraz łatwiejsze wykonywanie poszczególnych czynności. Duży wpływ na możliwości urządzenia salonu ma jego metraż, lecz także w niewielkich pokojach można zastosować pewne rozwiązania pozwalające uniknąć nachodzenia na siebie danych elementów oraz doprowadzenia do efektu przytłoczenia oraz zagracenia pomieszczenia dziennego.

Można to połączyć z wyborem designerskich rzeczy, gdyż choćby fotel piłka świetnie wpisze się w nowoczesne trendy, a dodatkowo jest to coś co można w razie czego dość spokojnie przenieść w inne miejsce czy przestawić na bok, jeśli w danej chwili nie będzie akurat potrzebne. Ze względów użytkowych na ogólnym planie liczy się pozostawienie jak największej przestrzeni pośrodku pokoju. Przy niewielkiej powierzchni trzeba natomiast pamiętać o tym, by pozostawić na tyle dużo miejsca, aby nie było potem problemu z przechodzeniem, nawet przy większej grupie osób. W końcu właśnie tam gromadzi się często cała rodzina lub zaproszeni do mieszkania czy domu przyjaciele. 

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Uniwersalną zasadą przy urządzaniu salonu, bez względu na to jaki ma być ogólny styl aranżacji, jest dopasowanie układu pomieszczenia do indywidualnych potrzeb domowników. Jest to dość wyjątkowy pokój, w którym się wypoczywa, ale często też wykonuje jakieś obowiązki. Przed przystąpieniem do planowania warto się zatem zastanowić czemu dokładnie ma służyć ta przestrzeń i według tego dopasowywać określone wyposażenie. Jeśli pokój dzienny ma być przeznaczony przede wszystkim do wypoczynku to nie opłaca się tam stawiać biurka czy stołu, gdyż można zagospodarować taką powierzchnię w inny sposób. Z kolei jeśli ma się tam znaleźć stanowisko do pracy, zastępujące oddzielny gabinet, to należy to wziąć pod uwagę przy ogólnej aranżacji. Na końcowy kształt salonu niebagatelny wpływ ma zatem to do czego ma on służyć. 

Podział na strefy

Obecnie bardzo popularna jest praktyka wyznaczania w salonie poszczególnych stref, a więc podkreślenie przestrzeni telewizyjnej, oddzielnego miejsca, gdzie rodzina może w spokoju usiąść i zagrać w ulubioną grę, ale też kącika, w którym znajdzie się biurko i w którym będzie można oddać się zadaniom przyniesionym z pracy. W takim przypadku pomieszczenie musi być wielofunkcyjne, lecz konieczna jest wtedy odpowiednia organizacja. Bez niej szybko okaże się, że choć salon z pozoru miał umożliwiać wykonywanie wielu czynności, to w praktyce żadnej z nich nie będzie się tam można oddać w komfortowych warunkach. By nie tracić miejsca, lepiej zrezygnować ze ścianek działowych czy tego typu rozwiązań, a zamiast nich wykorzystać po prostu rozsądny układ mebli. Sofę można ustawić tyłem do przestrzeni, w której zamierza się pracować, a pustą wnękę wykorzystać, wstawiając tam biurko i tworząc osobistą przestrzeń, w której nic nie będzie przeszkadzało. 

Meble

Co do zasady najlepiej ograniczyć liczbę mebli do potrzebnego minimum, a z tego względu poszczególne rzeczy powinny być jak najbardziej praktyczne. Chcąc zadbać o nowoczesny design, trzeba się również kierować względami estetycznymi. Wciąż bardzo popularne są meble drewniane, lecz na przykład pomalowane na biało, dzięki czemu uzyskuje się efekt świeżości. We współczesnych aranżacjach cenione jest także wyposażenie z elementami szkła (np. stoliki z blatem z tego materiału czy komody z przeszklonymi drzwiczkami). Prezentuje się to nie tylko bardzo dobrze, ale też pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. W przypadku kanap czy foteli warto zdecydować się na takie ze skórzanymi obiciami. Można pomyśleć również o mniej oczywistym siedzisku, jak choćby worku do siedzenia. Dobrym pomysłem jest także skórzany taboret, który przyda się jako podstawka na nogi lub dodatkowy mebel na wypadek dużej liczby gości.

Współcześnie do łask powróciły meblościanki, które nie kojarzą się już z dawnymi, zagracającymi przestrzeń i mało estetycznymi elementami umeblowania. Te nowoczesne dobrze się prezentują i sprawiają, iż pomieszczenie staje się bardzo funkcjonalne. Można na nich ustawić telewizor, a jednocześnie zorganizować na półkach małą biblioteczkę czy zgromadzić w szufladach rzeczy, które normalnie zagracałyby tylko wolną przestrzeń. Dostępne są w gotowych wariantach, ale często poszczególne elementy można dobierać według własnego uznania, więc można je optymalnie dostosować do określonych potrzeb. Na popularności zyskują też komplety systemowe do siedzenia, a więc kanapy i narożniki złożone z oddzielnych segmentów. Takie elementy modułowe można ustawiać w różnych konfiguracjach i dopasowywać do poszczególnych sytuacji. 

Salon połączony z kuchnią 

Aktualne trendy zakładają w wielu sytuacjach salon, który jest połączy z kuchnią. Istotną kwestią jest wtedy to, by styl w jakim urządzone są te przestrzenie był spójny – najważniejszą rolę odgrywa utrzymanie możliwie jednolitej kolorystyki. Ze względów funkcjonalnych samą kuchnię najlepiej wydzielić względem strefy wypoczynkowej, wykorzystując do tego blat czy tworząc wyspę. Ta ostatnia posłuży przy okazji jako miejsce, gdzie można zjeść posiłek lub znajomi mogą posiedzieć, gdy przygotowuje się kolację na wspólny wieczór. Doskonale sprawdzą się wtedy ustawione obok niej stołki barowe, które będą rozwiązaniem bardzo wygodnym, a przy tym wpisującym się w nowoczesne trendy. W samej kuchni musi się też wtedy znaleźć wydajny okap, by uniknąć nadmiernego przenoszenia się zapachów do tej części pokoju dziennego przeznaczonej do relaksu czy pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zaistnieć w świadomości klientów?
Jak zaistnieć w świadomości klientów?
Budowanie świadomości własnej marki to klucz do sukcesu w biznesie. Jeżeli nasze logo i produkty są rozpoznawalne przez klientów, to […]
Zakup kapsułek do ekspresu
Zakup kapsułek do ekspresu
Ekspresy ciśnieniowe stały się popularne. Korzystają z nich na co dzień osoby, które jeszcze do niedawna piły tradycyjną, turecką kawę […]
Akcesoria, które mogą pomóc osobom niewidomym w codziennym życiu.
Akcesoria, które mogą pomóc osobom niewidomym w codziennym życiu.
Istnieje wiele akcesoriów, które mogą pomóc osobom niewidomym w ich codziennym życiu. Są one różne – od prostych do skomplikowanych […]