Leasingowanie samochodów jest doskonałym sposobem na to, by móc użytkować nowe pojazdy i nie płacić majątku za ich zakup. Właścicielem pozostaje leasingodawca, który wydaje nam auto w użytkowanie, w zamian za stałą miesięczną opłatę. Istnieje kilka sposobów na leasing, które zostały krótko scharakteryzowane poniżej.
Powyższa opcja jest zdecydowanie najczęściej spotykana. Polega ona na tym, że pod koniec okresu leasingowego auto musimy wykupić, ale za to płacimy o wiele mniejszą opłatę miesięczną przez okres umowny. Zazwyczaj wynosi on dwa lub trzy lata, choć może być to większa ilość czasu, np. pięć lat. Auta na leasing musimy traktować jak swoje własne, ponieważ gdy umowa się skończy, pojazd będziemy musieli wykupić. Na szczęście pozostaje nam dopłacić różnicę pomiędzy kwotami wszystkich rat oraz wartością samochodu na dzień końca umowy. Auto możemy dalej użytkować jak swoje, lub też sprzedać je i zdecydować się na kolejny leasing.
Druga opcja to umowa leasingowa, która zakłada zwrot pojazdu leasingodawcy pod koniec okresu jej obowiązywania. Możemy wziąć auto nowe lub używane, które już na identycznej zasadzie było wydane w użytkowanie innemu leasingobiorcy. Bardzo często w powyższy sposób firmy użytkują auto ciężarowe bądź dostawcze, ponieważ jest to bardziej opłacalne przy prowadzeniu wszelkich działalności gospodarczych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że umowy tego typu są krótsze, a więc wcześniej mamy możliwość podpisania nowej i wymiany pojazdu.