Jakie nowinki technologiczne wprowadza się we współczesnych butach?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nowe technologie kojarzą się przede wszystkim z usprawnieniem i polepszeniem. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku butów. Producenci prześcigają się w kolejnych sposobach na poprawienie funkcjonalności swoich produktów. Dzięki badaniom i obserwacjom powstały modele dedykowane do konkretnych sportów, które chronią najbardziej narażone miejsca w stopie. To dzięki temu możliwe jest także noszenie butów lekkich jak piórko. Jakie nowinki w tej branży można znaleźć na półkach sklepowych? Czytaj dalej.

Technologie amortyzujące

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie powietrza. Na przykład system w jaki zostały zaimplementowane buty Nike Air Max polega na wbudowaniu specjalnych poduszek powietrznych w podeszwę, które amortyzują wstrząsy podczas chodzenia, a zwłaszcza biegania. Innym rozwiązaniem są także specjalne woreczki z gazem. Podczas nacisku gaz ulega sprężeniu, stopa miękko ląduje, bez niepotrzebnych obciążeń i drgań. Kiedy nacisk maleje, gaz się rozpręża. Ciekawym sposobem tłumiącym wstrząsy są także kolumny z poliuretanu wstawione pod piętę, które uginają się podczas nacisku.

Dostosowanie wkładki do kształtu stopy

Niektóre technologie są oparte na inteligentnych materiałach, które same dopasowują się do tego, jak stopa układa się podczas biegania. Takie rozwiązania wspierają naturalny ruch, nie obciążają układu kostnego, a co ważniejsze dzięki nim nogi wolniej się męczą.

Wodoszczelne i oddychające

Stosowane często i chętnie w obuwiu jesiennym i zimowym, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zabezpieczają przed przeciekaniem wody do środka. Szczelność materiału jest tylko w jednym kierunku. Materiał od wewnątrz buta umożliwia bowiem odprowadzanie wilgoci. Stopa się tak łatwo nie poci, a tym samym też nie wychładza.

Z odbiornikiem GPS  

Niektóre systemy tworzy się z myślą o sportowcach, inne o dzieciach, a jeszcze inne dla komfortu. Ostatnio jednak myśli się także o osobach chorych na Alzheimera. To dla nich powstała specjalna technologia umożliwiająca zamontowanie w podeszwie butów systemu GPS i śledzenia osoby cierpiącej na to schorzenie, np. w sytuacji, gdy wyszła z domu i się zgubiła.

Samosznurujące

Ciekawostką na rynku jest również technologia pozwalająca na samosznurowanie za pomocą aplikacji w telefonie. Buty ładuje się, ustawiając je na specjalnej macie. Szybko i praktycznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Serwis samochodów dostawczych – co najszybciej się w nich zużywa?
Serwis samochodów dostawczych – co najszybciej się w nich zużywa?
W przypadku samochodów dostawczych – tak samo jak w innych rodzajach pojazdów – najszybciej zużywają się części, które są najbardziej […]
Czy warto robić zakupy spożywcze w formie online?
Czy warto robić zakupy spożywcze w formie online?
Rynek produktów i usług uległ znacznym przemianom w ciągu ostatnich lat. Zróżnicowany asortyment umożliwia wybór takich produktów, które będą dokładnie […]
Zawory rozprężne układów klimatyzacji – co warto wiedzieć?
Zawory rozprężne układów klimatyzacji – co warto wiedzieć?
Czym są? Zawory rozprężne układów klimatyzacji to ważne elementy systemów klimatyzacji. Służą do sterowania przepływem czynnika chłodniczego do parownika, który […]