Jak poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi?

Zaburzenia lękowe należą do najczęstszych problemów zdrowia psychicznego. Zaburzenia lękowe często zaczynają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania w wyniku traumy lub innych negatywnych doświadczeń. Są one uleczalne, ale często pozostają nierozpoznane, ponieważ mogą być mylone z innymi stanami chorobowymi. Czasem zaburzenia lękowe współwystępują z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja lub nadużywanie substancji.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zaburzeniami lękowymi jest uzyskanie pomocy od profesjonalisty, który będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i podjąć leczenie. Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie tego typu zaburzeń, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami takimi jak centrumpsychologiczne.com, aby potwierdzić bądź wykluczyć Twoje obawy.

Czym objawiają się zaburzenia lękowe?

Objawy zaburzeń lękowych różnią się w zależności od osoby, ale wszystkie obejmują uczucia intensywnego strachu i zmartwienia, które zakłócają codzienne życie. Zaburzenia lękowe powodują również objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się i mdłości.

Najczęstsze zaburzenia lękowe to:

  • Zaburzenia lękowe związane z separacją (SAD) – lęk przed przebywaniem poza domem lub oddzieleniem od bliskich; SAD może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle rozwija się w okresie przedszkolnym.
  • Fobia społeczna – intensywny lęk przed zawstydzeniem wśród rówieśników, który prowadzi do unikania sytuacji społecznych.
  • Zaburzenia paniczne – nawracające epizody silnego strachu, którym towarzyszą objawy fizyczne, takie jak ból w klatce piersiowej lub duszności; występuje u około 6 procent ludzi.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + dwanaście =