Jak poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zaburzenia lękowe należą do najczęstszych problemów zdrowia psychicznego. Zaburzenia lękowe często zaczynają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania w wyniku traumy lub innych negatywnych doświadczeń. Są one uleczalne, ale często pozostają nierozpoznane, ponieważ mogą być mylone z innymi stanami chorobowymi. Czasem zaburzenia lękowe współwystępują z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja lub nadużywanie substancji.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zaburzeniami lękowymi jest uzyskanie pomocy od profesjonalisty, który będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i podjąć leczenie. Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie tego typu zaburzeń, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami takimi jak centrumpsychologiczne.com, aby potwierdzić bądź wykluczyć Twoje obawy.

Czym objawiają się zaburzenia lękowe?

Objawy zaburzeń lękowych różnią się w zależności od osoby, ale wszystkie obejmują uczucia intensywnego strachu i zmartwienia, które zakłócają codzienne życie. Zaburzenia lękowe powodują również objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się i mdłości.

Najczęstsze zaburzenia lękowe to:

  • Zaburzenia lękowe związane z separacją (SAD) – lęk przed przebywaniem poza domem lub oddzieleniem od bliskich; SAD może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle rozwija się w okresie przedszkolnym.
  • Fobia społeczna – intensywny lęk przed zawstydzeniem wśród rówieśników, który prowadzi do unikania sytuacji społecznych.
  • Zaburzenia paniczne – nawracające epizody silnego strachu, którym towarzyszą objawy fizyczne, takie jak ból w klatce piersiowej lub duszności; występuje u około 6 procent ludzi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotowywać się zimą do triathlonu?
Jak przygotowywać się zimą do triathlonu?
Triathlon to wymagająca dyscyplina sportowa, składająca się z jazdy na rowerze, biegania i pływania. Jeśli ktoś myśli poważnie o uprawianiu […]
Jak zapewnić najmłodszym odpowiednio zbalansowane zdrowe posiłki?
Jak zapewnić najmłodszym odpowiednio zbalansowane zdrowe posiłki?
Dzieci mają skłonność do jedzenia niezdrowych rzeczy, co może przełożyć się na otyłość i chorowitość. Kluczem jest odpowiednie zbalansowanie posiłków, […]
Jakie wyposażenie zwiększy bezpieczeństwo pracowników w czasie wykonywania przez nich pracy?
Jakie wyposażenie zwiększy bezpieczeństwo pracowników w czasie wykonywania przez nich pracy?
Każdy pracodawca, bez względu na liczbę zatrudnianych osób musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Powinien zadbać on przede wszystkim o to, […]