Kiedy mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wypalenie pojawia się, gdy występuje związany z pracą brak równowagi pomiędzy emocjonalnym lub psychologicznym przywiązaniem pracownika do organizacji (tj. „byciem”) a jego związkiem z organizacją (tj. „robieniem”). 

Termin wypalenia stosunkowo świeży

Wypalenie zawodowe wysnuł w 1974 roku psycholog Herbert Freudenberger, który w 1978 roku opublikował artykuł zatytułowany „The Burnout Syndrome”. Został on spopularyzowany w 1981 roku przez psycholog Christinę Maslach, która napisała „Burnout: The High Cost of High Achievement”, opisując je jako „stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania spowodowanego zbyt dużym stresem przez zbyt długi okres”.

Jak do niego dochodzi?

Wypalenie zawodowe różni się w zależności od osoby, ale istnieją pewne wspólne przyczyny, które mogą pomóc w zapobieganiu wpływowi tego stanu na pracowników:

  • Brak kontroli nad obciążeniem pracą lub ścieżką kariery,
  • Przepracowanie – nadmierne obciążenie pracą może prowadzić do poczucia bycia przytłoczonym i niedocenionym,
  • Kultura miejsca pracy – negatywna kultura miejsca pracy może prowadzić do poczucia beznadziei i rozpaczy,
  • Nierealistyczne oczekiwania – jeśli pracownicy czują, że nie są doceniani lub szanowani przez kierownictwo, prawdopodobnie zaczną czuć się zdrenowani.

Wypalenie dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 10 lat kariery. Może się ono przydarzyć każdemu, a przede wszystkim osobom, które nie czują satysfakcji z wykonywanych obowiązków, zbyt obciążonych, lub mających trudności w nawiązywaniu kontaktów ze współpracownikami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety ocieplania domu za pomocą pianki poliuretanowej
Zalety ocieplania domu za pomocą pianki poliuretanowej
Wiele osób, chcąc obniżyć koszty ogrzewania swojego domu, decyduje się na ocieplenie jego ścian za pomocą pianki poliuretanowej. Czy jest […]
Jak ciekawie wykończyć salon?
Jak ciekawie wykończyć salon?
Kluczowym aspektem przy urządzaniu salonu jest funkcjonalność i atmosfera, która w nim panuje. Dobrze zaprojektowane i urządzone wnętrze powinno być […]
Jak pomóc osobie z depresją?
Jak pomóc osobie z depresją?
Depresją to ciężka choroba, w której cierpi zarówno umysł, jak i całe ciało. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u bliskiej osoby, […]