W jakie niezbędne komponenty wyposażony jest laptop?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Laptopy już dawno stały się najbardziej popularnym narzędziem pracy. Najnowsze modele mogą śmiało konkurować z komputerami PC pod względem osiągów, przy czym są one wygodne w użytkowaniu. Można je łatwo zabrać ze sobą gdziekolwiek chcemy, czego nie można powiedzieć o komputerach stacjonarnych.

Co składa się na budowę Twojego laptopa?

Na rynku mamy do wyboru tysiące różnych urządzeń do wyboru. Różnią się wielkością, systemem operacyjnym, parametrami i przeznaczeniem. Znajdziemy laptopy dla graczy, laptopy przeznaczone do pracy biurowej jak i modele dla profesjonalistów zajmujących się zaawansowaną grafiką 3d czy obróbką zdjęć.

Produkowane są również laptopy przeznaczone dla użytkowników, którzy wymagają ekstremalnej wytrzymałości. Takie urządzenia znajdziemy np. pod następującym adresem https://www.4labels.pl/producenci/getac.html. Jak wygląda laptop każdy wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, co kryje się pod jego obudową. Co jest niezbędne, aby nasz komputer działał?

Procesor

Procesor (CPU) jest jednym z najważniejszych elementów naszego komputera. Odpowiada on za analizowanie informacji oraz wykonywanie obliczeń matematyczno-logicznych. To głównie od niego zależy wydajność naszego laptopa. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę do jakich celów będziemy używać naszego urządzenia i dobrać model z odpowiednim procesorem.

Karta graficzna

Karta graficzna (GPU) odpowiada za renderowanie grafiki i jej konwertowanie na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Istnieje cała masa różnych kart graficznych. Tak jak w przypadku procesorów jedne są przeznaczone do użytku przez zwykłego Kowalskiego, inne zadowolą profesjonalnych graczy, a kolejne zaspokoją potrzeby wymagających grafików komputerowych i programistów. 

Pamięć RAM

Jest to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej. Ma istotny wpływ na wydajność naszego laptopa. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane procesy i ich dane. Ogólnie rzecz ujmując – im więcej RAM tym lepiej.

Dysk twardy

Na dysku twardym znajdują się wszystkie nasze dane, zainstalowane aplikacje oraz sam system operacyjny. Obecnie można je podzielić na dwa rodzaje – dyski HDD i SSD. Dyski SSD  cechuje znacznie większa szybkość, energooszczędność i kultura pracy. 

Matryca

Odpowiedzialna jest za wyświetlanie obrazu w laptopie. Matryce różnią się rozdzielczością, rozmiarem, częstotliwością odświeżania ekranu oraz budową. Przy wyborze komputera należy zwrócić uwagę jaka będzie dla nas optymalna.

Płyta główna

Odpowiada za połączenie wszystkich komponentów urządzenia w jedną całość. Znajduje się również na niej układ BIOS zawierający sterowniki niezbędne do działania elementów składowych komputera.

Bateria

Wybierając laptop należy przyjrzeć się pojemności jego akumulatora. Większa pojemność pozwoli nam na dłuższe użytkowanie bez potrzeby ładowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z czym wiąże się rekuperacja i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Z czym wiąże się rekuperacja i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Rekuperacja jest jednym z nowoczesnych rozwiązań do domu, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – […]
Czym jest system informatyczny?
Czym jest system informatyczny?
Nowoczesne rozwiązania informatyczne znalazły już szerokie zastosowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ich użytkowanie w firmach zdecydowanie przyspiesza i ułatwia prace oraz […]
Koc – stylowa ozdoba sypialni i praktyczne akcesorium w jednym
Koc – stylowa ozdoba sypialni i praktyczne akcesorium w jednym
Idealny koc musi łączyć ze sobą komfort i wygodę oraz funkcjonalność. Przed zakupem warto zastanowić się, w jaki sposób będzie […]