Tyflografika – czym jest i co obejmuje?

Zmysł wzroku jest niezwykle ważny dla każdego z nas. Jego utrata lub osłabienie mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym wykonywanie różnorodnych czynności jest znacznie łatwiejsze. Jednym z nich jest tyflografika, która może odmienić życie osób niewidomych. Czym tak właściwie jest i jakie produkty obejmuje? Odpowiedź znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o tyflografice?

Tyflografika jest to sposób graficznego przedstawiania różnych treści za pomocą wypukłych rysunków i napisów. Realizowane są one za pomocą wykorzystaniu takich technik jak: haft, tłoczenie materiałów, druk fleksyjny czy sitodruk. Osoba niewidoma zapoznaje się z przedstawionymi treściami za pomocą zmysłu dotyku. Sprawia to, że może ona samodzielnie przyswoić dane informacje lub nabyć konkretną wiedzę.

Tego rodzaju pomoce są ogromnie przydatne dla osób z dysfunkcjami wzroku. Książki, tabliczki, grafiki czy też mapy dla niewidomych mogą znacznie ułatwić ich funkcjonowanie. W ten sposób mogą spędzać czas w aktywny sposób oraz rozwijać swoje pasje, bez korzystania z pomocy innych osób. To z pewnością wpływa na samoocenę osób niewidomych, znacznie ją poprawiając. Tyflografika obejmuje także takie produkty jak: ilustracje, kalendarze, wizytówki, czy, chociażby karty do głosowania w wyborach. Mniej powszechne, lecz także niezwykle pomocne elementy to: nakładki na schody, poziome oznaczenia drogowe, tabliczki informacyjne, a nawet terminale multimedialne.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 9 =