Rodzaje psychoterapii – na jaki się zdecydować?

Wiele osób borykających się na co dzień z rozmaitymi problemami natury psychicznej lub stojących przed trudnymi wyborami nie zawsze wie, jak samodzielnie poradzić sobie ze swoimi emocjami. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się zasięgnięcie porady psychologa lub terapeuty, którzy w skuteczny i efektywny sposób mogą przeprowadzić pacjenta przez proces leczenia albo pomóc mu w odnalezieniu odpowiedniego drogi dla niego samego. Gdzie szukać takiej pomocy i jakie metody psychoterapeutyczne stosuje się najczęściej?

Specjalistyczna pomoc na wyciągnięcie ręki

Najczęściej już na pierwszej wizycie wykwalifikowany psycholog jest w stanie określić, jaki rodzaj leczenia będzie najlepszy dla danego przypadku. Psychoterapię można podzielić zarówno pod kątem ich rodzajów – wówczas najczęściej wymienia się terapię poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną, psychoanalityczną czy Gestalt, jak również z uwagi na ich charakter, czyli grupowe albo indywidualne.

Jeśli chodzi o proces leczenia jakim jest psychoterapia indywidualna Łódź albo Poznań może okazać się całkiem dobrym wyborem. W większości dużych miast działają centra psychoterapeutyczne skoncentrowane na pacjentach z określonymi zaburzeniami, od lękowych i depresyjnych po różnego rodzaju uzależnienia. Za pomocą spotkań indywidualnych psycholog ma szansę na lepsze poznanie danej osoby i dopasowanie do niej konkretnego rodzaju terapii, jednak warto mieć na uwadze, że nic nie odbywa się poza pacjentem – każda osoba ma prawo samodzielnie decydować o sposobie i trybie ewentualnego leczenia.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery − jeden =