Kiedy mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wypalenie pojawia się, gdy występuje związany z pracą brak równowagi pomiędzy emocjonalnym lub psychologicznym przywiązaniem pracownika do organizacji (tj. „byciem”) a jego związkiem z organizacją (tj. „robieniem”). 

Termin wypalenia stosunkowo świeży

Wypalenie zawodowe wysnuł w 1974 roku psycholog Herbert Freudenberger, który w 1978 roku opublikował artykuł zatytułowany „The Burnout Syndrome”. Został on spopularyzowany w 1981 roku przez psycholog Christinę Maslach, która napisała „Burnout: The High Cost of High Achievement”, opisując je jako „stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania spowodowanego zbyt dużym stresem przez zbyt długi okres”.

Jak do niego dochodzi?

Wypalenie zawodowe różni się w zależności od osoby, ale istnieją pewne wspólne przyczyny, które mogą pomóc w zapobieganiu wpływowi tego stanu na pracowników:

  • Brak kontroli nad obciążeniem pracą lub ścieżką kariery,
  • Przepracowanie – nadmierne obciążenie pracą może prowadzić do poczucia bycia przytłoczonym i niedocenionym,
  • Kultura miejsca pracy – negatywna kultura miejsca pracy może prowadzić do poczucia beznadziei i rozpaczy,
  • Nierealistyczne oczekiwania – jeśli pracownicy czują, że nie są doceniani lub szanowani przez kierownictwo, prawdopodobnie zaczną czuć się zdrenowani.

Wypalenie dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 10 lat kariery. Może się ono przydarzyć każdemu, a przede wszystkim osobom, które nie czują satysfakcji z wykonywanych obowiązków, zbyt obciążonych, lub mających trudności w nawiązywaniu kontaktów ze współpracownikami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Usługi dźwigowe – w jakich sytuacjach może być konieczna ich pomoc
Usługi dźwigowe – w jakich sytuacjach może być konieczna ich pomoc
Zgodnie z definicją dźwig to samojezdny pojazd umożliwiający podnoszenie i przenoszenie ładunków za pomocą wysięgnika. Do jego obsługi wymagany jest […]
Kiedy wykonuje się nastawianie kręgosłupa?
Kiedy wykonuje się nastawianie kręgosłupa?
Kręgosłup to konstrukcja niezwykle zwarta, która uniemożliwia dostanie się do dysków (tzw. krążków międzykręgowych) ręcznie, bez specjalnego zaparcia o długą […]
Z jakich fachowych usług skorzystać, aby profesjonalnie zrealizować projekt naszego dachu?
Z jakich fachowych usług skorzystać, aby profesjonalnie zrealizować projekt naszego dachu?
Budując swój własny dom jednorodzinny trzeba skorzystać z pomocy wielu fachowców. No chyba że posiadamy takie umiejętności, aby większość prac  […]