Roboty przemysłowe są wykorzystywane w różnych branżach do wykonywania powtarzalnych zadań, często w niebezpiecznych środowiskach, takich jak linie montażowe, spawanie, malowanie i przenoszenie materiałów. Można z tego względu wyróżnić taką kategorię jak coboty. Pełnią one roboty przemysłowe, które współpracują z ludźmi.
Roboty przemysłowe można spotkać na liniach montażowych, na liniach produkcyjnych, w laboratoriach badawczych i na stacjach kosmicznych. Termin „robot przemysłowy” został stworzony przez japońskiego robotyka Masahiro Mori w latach 60-tych XX wieku.
Roboty przemysłowe są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Mogą być sztywne lub elastyczne i charakteryzować się różnym stopniem zręczności i elastyczności w zakresie ruchu. Niektóre roboty przemysłowe są przeznaczone do pracy w niebezpiecznych środowiskach, takich jak rafinerie ropy naftowej. Poszukując choćby odpowiedniego robota przemysłowego, można natrafić na takie, które przeznaczone są do lekkich zadań m.in. przenoszenia miękkich przedmiotów, takich jak owoce lub paczki na przenośnikach taśmowych.
Roboty przemysłowe można sklasyfikować na podstawie ich udźwigu, promienia zasięgu (odległość od punktu środkowego do końca ramienia), udźwigu, prędkości i innych czynników.