Czym są wyłączniki nożne?

Często jest tak, że operator jakiejś maszyny ma ręce zajęte inną pracą i nie może jej uruchomić albo wyłączyć w normalny sposób. W takiej sytuacji bardzo przydaje się wyłącznik nożny. Jest to rozwiązanie stosowane na szeroką skalę nie tylko w różnych dziedzinach przemysłu (zwłaszcza inżynieryjnym), ale także w medycynie. Oto jeden ze sklepów internetowych posiadających w swoim bogatym asortymencie tego rodzaju produkty: http://automatyka.elstat.com.pl/k69,przelaczniki-krzywkowe.html.

Prosty mechanizm gwarantujący bezpieczeństwo

Wyłączniki nożne są montowane w wielu urządzeniach oraz instalacjach, w których ręczne sterowanie jest mocno utrudnione lub wyjątkowo niekomfortowe (np. prasach, zgniatarkach, obrabiarkach). Przeważnie wykorzystuje się je do uruchamiania i wyłączania maszyn, ale nierzadko też w zaawansowanych procesach produkcyjnych. Wyróżniamy kilka rodzajów tych mechanizmów – m.in. z osłoną ochronną na stopę lub bez niej, z jednym albo dwoma pedałami, jedno- lub dwustykowe, a ponadto pojedyncze i podwójne. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to większość modeli jest zrobionych z wytrzymałego tworzywa PCV (czasami wzmocnionego włóknem szklanym), a niektóre z metalu, a nawet aluminium. Wszystko zależy od przeznaczenia i warunków, w jakich taki wyłącznik ma pracować. Omawiane elementy są zróżnicowane pod względem kształtu, ponieważ występują zarówno w formie pedałów, jak i przycisków i joysticków. Posiadają też różne kolory – najczęściej spotykane są wersje czarne i ciemnoszare, a nieco rzadziej czerwone, niebieskie i pomarańczowe.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 8 =