Czym charakteryzują się pomieszczenia typu clean room?

Wykonywanie wielu czynności wymaga zachowania odpowiednich warunków. To one decydują bowiem o ich powodzeniu i odpowiednich rezultatach podejmowanych działań. Pomieszczenia typu clean room to przestrzeń, która została stworzona w taki sposób, aby sprostać nawet największym wymogom. Co jest w nich takiego wyjątkowego i do czego służą? Oto zbiór najważniejszych informacji!

Sterylność godna podziwu

Pomieszczenia typu clean room charakteryzują się określonym poziomem czystości powietrza. Ilość drobnoustrojów i cząsteczek, które się w nich znajdują, jest ściśle kontrolowana. To samo dotyczy takich parametrów środowiskowych, jak temperatura, wilgoć oraz różnica ciśnień. Zazwyczaj posiadają one spory metraż, który może sięgać nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych.

Pomieszczenia czyste clean room są zaopatrywane w powietrze przez zaawansowany układ filtrów, który eliminuje zanieczyszczenia. Osoby, które do nich wchodzą, muszą robić to przy pomocy specjalnej śluzy i posiadać na sobie stosowne kombinezony ochronne, ochraniacze na obuwie i maski na twarz. Wszystko to w trosce o najwyższą sterylność i zminimalizowanie ryzyka.

Także urządzenia, w które wyposażono clean room są skonstruowane tak, by nie wytwarzały dodatkowych zanieczyszczeń. Dzięki tak podjętym środkom bezpieczeństwa te pomieszczenia mogą stanowić miejsce badań naukowych i produkcji materiałów o wysokiej czystości. Najczęściej korzysta z nich branża farmaceutyczna i biotechnologiczna. Znajdują się także w laboratoriach.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =