Jakie maszyny umożliwiają skuteczną obróbkę metalu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Proces obróbki metali rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej maszyny. Należy wziąć pod uwagę rodzaj metalu i jego przeznaczenie; czy jest to prototyp, produkcja czy projekt badawczo-rozwojowy.

Poniżej przedstawiono kilka maszyn, które umożliwiają efektywną obróbkę metali:

Tokarka

Ta maszyna wykorzystuje obracające się wrzeciono do produkcji cylindrycznych przedmiotów poprzez odcięcie nadmiaru materiału i obrócenie pozostałego elementu na swojej osi. Tokarki mogą być również używane do wytaczania otworów i wytwarzania gwintów.

Frezarka

Jest to zautomatyzowana maszyna, która wykorzystuje narzędzie tnące do usuwania nadmiaru materiału z obrabianego przedmiotu, pozostawiając gotowy lub półprodukt. Urządzenia te mogą wykonywać operacje obróbki zgrubnej lub wykańczającej przy użyciu różnych prędkości, posuwów i głębokości cięcia. Frezarki CNC są sterowane komputerowo i powtarzalne, natomiast frezarki ręczne wymagają udziału operatora na każdym etapie pracy.

Giętarki 

Giętarki służą do wyginania blachy w różne kształty poprzez wywieranie na nią nacisku z obu stron za pomocą dwóch rolek stalowego drutu lub słupków. Giętarka może być zasilana ręcznie lub elektrycznie i często posiada rolki, które pozwalają operatorowi kontrolować, jak duży nacisk jest stosowany. Chcąc uzupełnić swój park maszynowy służący do obróbki, warto pomyśleć nad giętarką do rur i profili.

Prasa wiertarska

Prasa wiertarska jest często używana z innymi maszynami, takimi jak tokarka lub młyn, ponieważ wytwarza otwory w częściach metalowych poprzez ich wywiercenie za pomocą narzędzia z ostrą końcówką zwanego wiertłem. Wiertło obraca się z dużą prędkością, podczas gdy jest prowadzone przez część przez nacisk dłoni na uchwyt lub przez automatyczny mechanizm posuwu, który posuwa wiertło przez każdy przejazd bez pomocy operatora (z wyjątkiem ustawienia głębokości cięcia).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy instalacja fotowoltaniczna w domu jest opłacalna?
Czy instalacja fotowoltaniczna w domu jest opłacalna?
Wielkość instalacji i koszty jej założenia Coraz więcej osób i firm decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię […]
Dlaczego korzystanie z waporyzatora jest zdrowsze niż palenie papierosów?
Dlaczego korzystanie z waporyzatora jest zdrowsze niż palenie papierosów?
Toczy się gorąca debata na temat najlepszego sposobu na palenie suszu. Niektórzy twierdzą, że vaping to najlepsza rzecz, która kiedykolwiek […]
Jak urządzić kuchnię gastronomiczną?
Jak urządzić kuchnię gastronomiczną?
Założenie lokalu gastronomicznego jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem niż otwarcie firmy działającej w innej branży. Jeżeli chcemy zarabiając na serwowaniu […]