Informacje zawarte w księgach wieczystych

Księga wieczysta nieruchomości zawiera bardzo istotne dane na jej temat, które mają pełną moc prawną. Co można w niej znaleźć oraz jak może się nam taka wiedza przydać w rozmaitych sytuacjach?  Jak poznać numer księgi wieczystej dla danej nieruchomości, jeżeli znamy wyłącznie jej adres?

Rozdziały ksiąg wieczystych

Typowa księga dzieli się na rozdziały, w którym każdy zawiera osobny typ informacji. Rozdział pierwszy jest typowo informacyjny, znajdziemy w nim opis nieruchomości, liczbę pięter, pokoi, wielkość działki, adres i tym podobne. Bardziej istotne dla potencjalnego kupującego kwestie znajdziemy w rozdziale drugim, ponieważ w nim spisani są właściciele nieruchomości, wraz z informacją jaką część własności posiada każdy z nich. Jeżeli jest to lokal spółdzielczo-własnościowy, rozdział II będzie zawierał nie właścicieli ale uprawnionych. Trzeci rozdział to ograniczenia i roszczenia (np. zajęcie przez komornika), a czwarty – wierzytelności (np. kredyty hipoteczne). Tak wyglądają typowe księgi wieczyste Warszawa umożliwia nam wgląd do nich w odpowiednich sądach rejonowych, które zajmują się prowadzeniem tychże.

Poznajemy numer księgi

Księga wieczysta z zasady jest jawna, jednak by zdobyć jej numer na podstawie tylko adresu, musimy udać się do odpowiedniego sądu i przejść skomplikowaną procedurę (m.in wskazać powód, dla którego chcemy uzyskać numer). Powinien nam on zostać ujawniony, jednak w wyjątkowych sytuacjach możemy spotkać się z odmową. Na szczęście możemy zdobyć numer o wiele łatwiej, nie ruszając się zza biurka, korzystać np. z poniższej strony internetowej: https://www.znajdzksiege.pl/.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 19 =