Jakie są najczęściej używane paliwa kopalniane?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Paliwa kopalne są zasobem skończonym, nieodnawialnym. Powstają ze szczątków roślin i zwierząt, które zostały pogrzebane w ciągu milionów lat i przekształcone w węgiel, ropę naftową lub gaz ziemny.

Najczęściej wykorzystywane paliwa kopalne to:

Węgiel

Jest to substancja stała powstała ze sprasowanej materii roślinnej (zwykle drewna), która została zakopana głęboko pod ziemią. Podczas spalania wytwarza dwutlenek węgla i popiół. Węgiel jest najobficiej występującym paliwem kopalnym na świecie, ale jest też najbrudniejszy. Wydobycie węgla jest zarówno niebezpieczne, jak i szkodliwe dla środowiska.

Miał węglowy

Miał węglowy jest produktem ubocznym wydobycia węgla. Są to małe, czarne kawałki węgla, które mogą być używane jako alternatywa dla gazu ziemnego lub drewna do ogrzewania i gotowania. Miał węglowy wysokokaloryczny był niegdyś wykorzystywany do produkcji cegieł, ale dziś jest głównie używany do celów przemysłowych, takich jak produkcja stali.

Ropa naftowa

Ropa naftowa to płynna forma paliwa kopalnego, która pochodzi z martwych organizmów zakopanych głęboko w ziemi. Powstaje, gdy węglowodory uwięzione pod warstwami skał są podgrzewane przez miliony lat. Podczas spalania wytwarza się dwutlenek węgla i para wodna. Ropę naftową można znaleźć na całym świecie, ale jej wydobycie spod odległych miejsc może być kosztowne i szkodliwe dla środowiska.

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest formą węglowodoru, który występuje naturalnie pod wysokim ciśnieniem pod powierzchnią ziemi – zwykle w zbiornikach piaskowca lub pokładach węgla – ale może być również produkowany sztucznie w procesie zwanym „szczelinowaniem”. Gaz ziemny spala się czyściej niż inne paliwa kopalne, ale nadal uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto zdecydować się na montaż szamba ekologicznego?
Dlaczego warto zdecydować się na montaż szamba ekologicznego?
Istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania szamba ekologicznego. Oprócz tego, że są one przyjazne dla środowiska, mają szereg zalet. Są […]
Pościelowe zakupy internetowe
Pościelowe zakupy internetowe
Artykuły pościelowe są niezbędne w każdej sypialni, czy pokoju dziecka. Nie wystarczy też mieć jeden komplet pościeli, ponieważ ważne, aby […]
Jak powinien być urządzony przedpokój?
Jak powinien być urządzony przedpokój?
Przedpokój to wnętrze posiadające zazwyczaj kształt kwadratu bądź prostokąta, które pełni przede wszystkim dwie funkcje – komunikacyjną oraz reprezentacyjną. Stanowi […]