Jak działa dysk SSD w kontekście serwerów do gier?

W przypadku chęci uruchomienia serwera jednej z popularnych gier sieciowych, na pewno będzie nas interesowała szybkość samej maszyny. To od niej w dużej części zależy, czy podczas rozgrywki nie będzie dochodziło do zacięć oraz tak zwanych lagów. Nowoczesne, coraz bardziej wymagające gry potrzebują już nie tylko szybkiego łącza internetowego i procesora. Konieczny będzie także błyskawiczny dostęp do danych na dysku twardym.

Rodzaj nośnika danych

Bardzo duża część serwerów w dalszym ciągu wykorzystuje rozwiązania starego typu. Mamy tam dysk oparty na wirujących talerzach, z których dane odczytuje głowica. Jest to technologia, której początki sięgają jeszcze płyt gramofonowych i winylowych. Owszem, nowe jednostki potrafią być naprawdę dobre, jednak nie są w stanie równać się ze standardem SSD. Szybki VPS po prostu musi być wyposażony w to drugie rozwiązanie. Ma ono praktycznie same zalety względem dysków tradycyjnych, a wady będą problematyczne jedynie dla serwisantów serwerów, nie dla jego użytkowników.

SSD – różnice na plus

Przede wszystkim powyższa technologia zapewnia natychmiastowy dostęp do danych. Dysk nie jest już podzielony na sektory i klastry, do których musi najpierw dotrzeć ramię głowicy, by mógł nastąpić odczyt danych. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Transfer danych może dochodzić nawet do ponad gigabajta na sekundę, gdzie przy tradycyjnym systemie górną granicą było zaledwie kilkaset megabajtów.

Przykładowe serwery dedykowane z takim wyposażeniem możemy znaleźć tutaj: https://rapiddc.pl/serwer-dedykowany-do-gier.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =