Coraz więcej osób i firm decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w prąd. Panele te są dostępne w wielu hurtowniach, takich jak http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-lodz.html. Warto więc przyjrzeć się bliżej, czy taka inwestycja w polskich warunkach jest opłacalna. Zdaniem specjalistów koszty całej inwestycji powinny zwrócić się po mniej więcej dwunastu latach. Tempo zwrotu uzależnione jest od kilku czynników. Decydujące znaczenie ma tu wielkość instalacji. Przyjmuje się, że im większa inwestycja, tym szybsze tempo zwrotu.
Zakładanie paneli fotowoltaicznych jest zalecane odbiorcom, którzy wykazują duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Osoby, które płacą za prąd rachunki w wysokości 100-150 zł miesięcznie nie powinny zakładać takiej instalacji. Tempo zwrotu z inwestycji mogą przyspieszyć uzyskane dotacje. Korzystając z dopłat i dotacji, można w znaczący sposób obniżyć koszty, które trzeba ponieść na założenie paneli.
Oczywiście o opłacalności całego projektu w największym stopniu decyduje miejsce montażu. Panele fotowoltaiczne do działania potrzebują energii słonecznej, powinny więc być umieszczane w miejscach o dużym poziomie nasłonecznienia. Warto wiedzieć, że w Polsce największe nasłonecznienie występuje w południowo-wschodnich regionach kraju, a najmniejsze w części północo-zachodniej.
Oznacza to, że bardziej opłacalna będzie fotowoltanika w Lublinie niż w Szczecinie czy też Koszalinie. Przyjmuje się, że w najbliższych latach ceny energii w kraju pójdą mocno w górę. Jeśli tak się stanie, czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne ulegnie znacznemu skróceniu, a opłacalność będzie jeszcze większa. Z tego powodu coraz więcej osób i firm pragnie jak najszybciej przystąpić do realizacji swych projektów.