Dla wielu użytkowników telefonów komórkowych, którzy od kilku lat korzystają ze smartfonów, ponowne przejście na telefony starszej generacji może brzmieć jak abstrakcja. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy nowoczesnymi rozwiązaniami a telefonami komórkowymi bez dotykowego ekranu oraz z klawiszami wydaje się oczywista, to nie zawsze jednak potrafimy logicznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego korzystamy właśnie z takiej, a nie innej opcji.
Smartfon to tak naprawdę telefon z zaawansowanymi funkcjami, więc te dwa terminy nie są wymienne, nawet jeśli ludzie czasem z nich korzystają. Technicznie smartfon to telefon komórkowy, który jednak posiada własną inteligencję.
O smartfonie można pomyśleć jako o miniaturowym komputerze, który dodatkowo może nawiązywać i odbierać połączenia. Większość smartfonów łączy się z wirtualnym sklepem z tysiącami aplikacji, które zamieniają telefon w coś znacznie inteligentniejszego niż zwykły telefon komórkowy. Wszystkie osoby, które jeszcze nie posiadają przenośnego komputera w swojej kieszeni, powinny zainteresować się sklepem z telefonami.
Telefony komórkowe starszej generacji co prawda wykonują i odbierają połączenia głosowe oraz wysyłają wiadomości tekstowe, jednak smartfony robią te rzeczy oraz wiele, wiele innych w skuteczniejszy, szybszy oraz bardziej zoptymalizowany sposób. To, jak bardzo duża jest ta różnica, zależne jest przede wszystkim od systemu operacyjnego telefonu.
Aplikacje na smartfony obejmują gry, edytory obrazów, mapy nawigacyjne, aplikacje do budżetowania, edytory tekstu i wiele opcji przeglądarki internetowej. Niektóre telefony oferują wbudowany wirtualny asystent, taki jak np. Siri, który wykorzystują telefony Apple.
Mobilny system operacyjny jest bardzo podobny do oprogramowania, które zasila komputer osobisty w domu lub w pracy, z wyjątkiem tego, że jest przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Zarówno telefony komórkowe, jak i smartfony mają mobilne systemy operacyjne.
Komputer najprawdopodobniej działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, MacOS lub Linux, ale mobilnym systemem operacyjnym smartfona może być między innymi iOS, Android, Windows Mobile, BlackBerry OS lub WebOS.
Platformy mobilne działają całkowicie inaczej niż komputery stacjonarne, ponieważ są zbudowane z zamiarem dotknięcia menu i przycisków zamiast kliknięcia. Są również zbudowane z myślą o szybkości i łatwości użytkowania. Różnicę tą można dostrzec przede wszystkim w momencie porównywania szybkości w wykorzystywaniu starszych telefonów komórkowych bez ekranu dotykowego do napisania wiadomości tekstowej lub skorzystania z internetu.
System operacyjny telefonu komórkowego jest zwykle mdły i prosty, z minimalnym menu i kilkoma, jeśli w ogóle, sposobami na dostosowanie rzeczy, takich jak wirtualna klawiatura. Systemy operacyjne smartfonów są znacznie bardziej zaawansowane. Dzięki dowolnemu dodawaniu aplikacji prawie nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić ze smartfonem. Można zaliczyć do tego sprawdzenie poczty elektronicznej, uzyskać szczegółowe instrukcje nawigacyjne, dokonać rezerwacji w pobliskiej restauracji, zrobić świąteczne zakupy w internecie i wiele, więcej czynności, które kiedyś były możliwe tylko przy wykorzystaniu dodatkowych urządzeń, lub znalezieniu się w określonym miejscu np. w restauracji. Smartfony są łatwe do dostosowania i zawierają funkcje ułatwień dostępu, dzięki czemu nawet osoby z fizycznymi ograniczeniami mogą korzystać z telefonów.
Jeśli chcesz tylko wykonywać i odbierać połączenia, telefony komórkowe lub smartfony mogą w dość podobny sposób obsługiwać tę funkcję. Ceny telefonów komórkowych są znacznie niższe niż w przypadku smartfonów, które pokonały większość telefonów komórkowych na rynku. Wprowadzenie pierwszego komercyjnego smartfona — Apple iPhone – w 2007 r. Zmieniło sposób komunikowania się ludzi, a opinia publiczna przyjęła te zmiany. Obecnie na rynku dostępne są telefony w bardzo dużym przedziale cenowym w zależności od naszych potrzeb i wymagań.