Rodzaje stosowanej nawierzchni w ramach gruntu

Współczesny uprzemysłowiony i mocno zmechanizowany świat opiera się w dużej mierze na samochodach i różnego rodzaju środkach transportu. To dzięki nim możemy sprawnie się przemieszczać, lub też transportować wszelkie towary i produkty. Elementem bez którego nie mogłoby się to powieść jest jednak coś jeszcze. Chodzi o nawierzchnią, która przystosowana musi być w taki sposób, aby pojazdy mogły bez przeszkód się po nich poruszać. Nie chodzi tu tylko o drogi, ale również o parkingi, place i każdy inny teren wykorzystywany w tym celu. Zresztą wykonanie odpowiedniej nawierzchni może być też związane nie tylko z samym poruszaniem, ale chociażby z potrzebą posiadania równego obszaru do różnych zastosowań. Przygotowanie takiego wymaga ingerencji w grunt, przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju nawierzchni. Z jakimi się spotkamy?

Jakie rodzaje nawierzchni są wykorzystywane przy budowie dróg, parkingów czy placów?

Pierwszym rodzajem, zdecydowanie najprostszym pod względem charakterystyki, a także najtańszym w wykonaniu, jest nawierzchnia kruszywowa. Wykonuje się ją z kruszyw o drobnym uziarnieniu, które po ułożeniu i zagęszczeniu pozwalają uzyskać naprawdę funkcjonalną warstwę jezdną i użytkową. Można je w razie potrzeby ulepszyć spoiwem, takim jak cement czy wapno. Pozwala to polepszyć parametry nawierzchni i zmniejszyć pylenie kurzu. Oprócz tego rodzaju warto wymienić nawierzchnie z kostki wykonanej z betonu lub kamienia naturalnego, nawierzchnie betonowe oraz nawierzchnie bitumiczne. Te ostatnie dzielą się dodatkowo na asfaltowe betonowe, grysowe i porowate. Parametry każdej z nich są inne, dlatego przed wyborem warto zapoznać się dokładną charakterystyką i zdecydować jaka sprawdzi się najlepiej. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się zwykły beton asfaltowy, czyli mieszanka składające się z kruszywa o ciągłym uziarnieniu oraz tzw. lepiszcza asfaltowego. Wykonaniem wszystkich nawierzchni zajmują się profesjonalne firmy, gdyż przy tego typu pracach nie obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu nabywanego w firmach takich jak https://viateco.eu/pl/sprzedaz/mma/nawierzchnie.htm, zajmujących się dziedziną nawierzchni.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =