Jakie są rodzaje szamb?

Z tematem ścieków musi zapoznać się praktycznie każde gospodarstwo domowe. W bloku sprawa jest prosta, wystarczy spłukać w toalecie, a ścieki same popłyną kanalizacją do oczyszczalni. Budując dom jednorodzinny, w miejscu gdzie nie ma kanalizacji zawsze podejmuje się temat szamba. Budowa zbiornika na ścieki musi być zawsze uwzględniona w planie zagospodarowania działki.

Wyróżnia się kilka rodzajów szamb. Pierwszy rodzaj to zbiornik zbudowany z kręgów – w tej chwili rzadko się go buduje, gdyż ciężko utrzymać jego szczelność. Popularniejsze są szamba betonowane na miejscu, mogące mieć niestandardowe wymiary. Nie wymagają one kotwiczenia, gdyż mają wystarczająco duży ciężar. Istnieją także lekkie, łatwe do transportowania, a przy tym szczelne zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Łatwo jednak ulegają wypchnięciu, dlatego nie nadają się na tereny podmokłe i wilgotne. Oprócz tych rodzajów zbiorniku jest jeszcze jedna kategoria – tzw. szamba ekologiczne.

Dobre rozwiązanie w gospodarstwie domowym

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz popularniejsze. Podstawowymi elementami takiego szamba jest osadnik wstępny oraz drenaż rozsączający. W osadniku montuje się kosze filtracyjne, które zatrzymują większe zanieczyszczenia. Drenaż ma za zadanie bardzo powolne rozsączanie ścieków do gruntu. Udaje się to zrobić, dzięki zamontowaniu kilku ciągów drenarskich. Na ich końcach są ulokowane kominki napowietrzające, aby usprawnić proces oczyszczania ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga kilkudziesięciu metrów kwadratowych terenu, który nie może być obsadzony roślinami z głębokim systemem korzeniowym.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 4 =