Jak wygląda praca rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawca majątkowy to zawód, który wykonywać może osoba z odpowiednim wykształceniem i przygotowaniem merytorycznym, ale jednocześnie ważne, żeby spełniała kilka podstawowych cech, dzięki którym wypełnianie codziennych obowiązków będzie prostsze i jednocześnie bardziej efektywne. Obiektywizm w każdej sytuacji i profesjonalne podejście do powierzonych obowiązków to podstawa. Profesjonalizm to przede wszystkim znajomość branży, aktualnych trendów i sytuacji rynku nieruchomości. Następnie cierpliwość oraz duża odporność na stres, zwłaszcza z trudnym klientem.

Jak wyglądają obowiązki rzeczoznawcy?

Do obowiązków rzeczoznawcy należy wycena danej nieruchomości oraz sporządzenie opinii, opracowań i ekspertyz w zakresie operatu szacunkowego. W szacowanej wartości majątkowej zawiera się nie tylko koszt samej nieruchomości, ale też należących do niej przyległości i przedmiotów , czyli powierzchni użytkowej, maszyn itp. Wbrew powszechnym opiniom rzeczoznawca majątkowy nie jest pośrednikiem nieruchomości. Najważniejszym wyróżnikiem pomiędzy obiema profesjami jest to, że rzeczoznawca zajmuje się jedynie wyceną nieruchomości, a pośrednik uczestniczy w procesie sprzedaży. Obecność rzeczoznawcy jest niezbędna w sytuacjach kredytowania nieruchomości, która jest wymagana zazwyczaj przez placówki bankowe. Porada lub usługi rzeczoznawcy mogą być przydatne dla osób sprzedających dom lub chętnych do jego zakupu, nieświadome jednak aktualnych cen rynkowych. Obiektywna ocena rzeczoznawcy znacznie ułatwia rozeznanie w sytuacji.

Artykuł napisany we współpracy z Prowert – wycena nieruchomości Wrocław.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − dwadzieścia =