Rodzaje mąki i czym się one różnią od siebie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mąkę można kupić w różnych postaciach – pełnoziarnistą lub białą, uniwersalną lub samozbrylającą się. Można też kupić różne rodzaje mąki, które zostały zmielone z określonych ziaren, np. mąkę kukurydzianą lub żytnią.

Mąki są mielone z ziaren i roślin strączkowych, które zawierają dużo skrobi. Skrobia jest następnie zmielona na proszek, który może być używany jako środek zagęszczający lub do wypieku pieczywa.

Mąka jest wytwarzana z zewnętrznej łuski pszenicy, która zawiera białko – gluten. Gluten pomaga ciastu rosnąć podczas pieczenia i nadaje mu strukturę. Mąka może być również wytwarzana z innych zbóż, takich jak żyto, jęczmień, kukurydza i ryż.

1. Mąka żytnia

Mąka żytnia ma łagodny smak i dodaje wypiekom tekstury. Często używa się jej do wypieku chlebów i ciast żytnich zamiast mąki pszennej, ponieważ zawiera mniej glutenu niż mąka pszenna, dzięki czemu ciasto łatwiej wyrasta, nie staje się twarde i kruche.

2. Mąka gryczana

Mąka gryczana jest wytwarzana ze zmiażdżonych nasion gryki i ma ziemisty smak przypominający popcorn lub prażone orzechy. W rzeczywistości nie jest ona w ogóle spokrewniona z pszenicą – to właściwie zioło! Mąki gryczanej można używać do naleśników lub gofrów, a nawet jako panierki do smażonych potraw, takich jak skrzydełka kurczaka lub paluszki rybne. Nie używaj jej jednak do ciastek ani innych wypieków, ponieważ nie zawiera glutenu (który pomaga utrzymać wilgotność ciastek).

Osoby zainteresowane zakupem jednej z nich, a nawet mąki ekologicznej, mogą wybierać spośród asortymentu pod wymienionym adresem http://biozfarmy.pl/pol_m_Maki-183.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pomóc znaleźć pracę osobie z Ukrainy?
Jak pomóc znaleźć pracę osobie z Ukrainy?
Być może w kręgu twoich znajomych znajdują się osoby pochodzące z Ukrainy, które obecnie próbują ułożyć sobie życie w Polsce. […]
Problemy z sercem, których nie należy ignorować
Problemy z sercem, których nie należy ignorować
Serce jest najważniejszą częścią każdego organizmu żywego. To dzięki niemu po całym ciele przepływa krew, która niesie ze sobą tlen […]
Cechy męskich butów, o których musisz wiedzieć
Cechy męskich butów, o których musisz wiedzieć
Męskie buty mogą być zdradliwą sprawą. Chcesz wyglądać dobrze, ale trudno jest znaleźć buty, które są wygodne i stylowe. Oto […]