Rodzaje mąki i czym się one różnią od siebie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mąkę można kupić w różnych postaciach – pełnoziarnistą lub białą, uniwersalną lub samozbrylającą się. Można też kupić różne rodzaje mąki, które zostały zmielone z określonych ziaren, np. mąkę kukurydzianą lub żytnią.

Mąki są mielone z ziaren i roślin strączkowych, które zawierają dużo skrobi. Skrobia jest następnie zmielona na proszek, który może być używany jako środek zagęszczający lub do wypieku pieczywa.

Mąka jest wytwarzana z zewnętrznej łuski pszenicy, która zawiera białko – gluten. Gluten pomaga ciastu rosnąć podczas pieczenia i nadaje mu strukturę. Mąka może być również wytwarzana z innych zbóż, takich jak żyto, jęczmień, kukurydza i ryż.

1. Mąka żytnia

Mąka żytnia ma łagodny smak i dodaje wypiekom tekstury. Często używa się jej do wypieku chlebów i ciast żytnich zamiast mąki pszennej, ponieważ zawiera mniej glutenu niż mąka pszenna, dzięki czemu ciasto łatwiej wyrasta, nie staje się twarde i kruche.

2. Mąka gryczana

Mąka gryczana jest wytwarzana ze zmiażdżonych nasion gryki i ma ziemisty smak przypominający popcorn lub prażone orzechy. W rzeczywistości nie jest ona w ogóle spokrewniona z pszenicą – to właściwie zioło! Mąki gryczanej można używać do naleśników lub gofrów, a nawet jako panierki do smażonych potraw, takich jak skrzydełka kurczaka lub paluszki rybne. Nie używaj jej jednak do ciastek ani innych wypieków, ponieważ nie zawiera glutenu (który pomaga utrzymać wilgotność ciastek).

Osoby zainteresowane zakupem jednej z nich, a nawet mąki ekologicznej, mogą wybierać spośród asortymentu pod wymienionym adresem http://biozfarmy.pl/pol_m_Maki-183.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kanapy pokojowe z funkcją spania, czy bez ?
Kanapy pokojowe z funkcją spania, czy bez ?
Jednym z podstawowych mebli, w której wyposażony jest każdy pokój dzienny jest kanapa. Kanapy pokojowe są dostępne w różnych modelach, […]
Co przyda się w lodziarni?
Co przyda się w lodziarni?
Trudno sobie wyobrazić lato bez lodów. W związku z tym o tej porze roku na ulice wyjeżdżają mobilne lodziarnie. Można […]
American dream, czyli jak zaaranżować wesele z amerykańskim akcentem
American dream, czyli jak zaaranżować wesele z amerykańskim akcentem
Oprawa wesela i fotograficznej sesji ślubnej to zarówno wybór odpowiedniego miejsca, dekoracji, auta, którym młodzi pojadą złożyć przysięgę. Wśród samochodów […]