Rodzaje klejów i ich zastosowanie

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kleje to substancje, które umożliwiają sklejanie się rzeczy. Ten artykuł opisuje właściwości i rodzaje klejów, jak również ich zastosowania.

Kleje są zwykle wykonane z kombinacji żywicy i utwardzacza, który jest zwykle chemiczny zwany akceleratorem. Niektóre kleje zawierają również wypełniacze, pigmenty i inne materiały. Kiedy mieszanina kleju wysycha lub utwardzania, tworzy silną więź z powierzchni, do których jest stosowany.

Aby być uznane za klej, substancja musi mieć trzy właściwości:

1) Musi być w stanie przylegać do co najmniej jednej powierzchni. Substancja, która przylega tylko do siebie nie jest uważany za klej, to się nazywa lepiszcze.

2) Musi być w stanie wytrzymać obciążenie bez separacji przez co najmniej 10 sekund w temperaturze pokojowej i 100°F (38°C).

3) Musi tworzyć wiązanie silniejsze niż jego własna siła kohezji, co oznacza, że musi mieć pewną zdolność do oporu oderwania się na własną rękę po połączeniu (na przykład, ciągnąc za dwie kartki papieru przyklejone razem).

Typy klejów

Kleje są skategoryzowane według rodzaju więzi, które tworzą. Istnieją cztery główne kategorie, z których każda reprezentuje inny rodzaj więzi:

Cementowe

Cementy takie jak beton są tworzone przy użyciu klejów cementowych. Te substancje są silne, ale kruche i mogą nie być w stanie wytrzymać wysokiej temperatury. Przykłady obejmują beton i zaprawę murarską.

Chemiczne

Wiązania chemiczne obejmują te utworzone przez polimery, które reagują ze sobą, gdy wchodzą w kontakt z powierzchnią, takie jak taśma klejąca przyklejająca się do papieru. Inne wiązania chemiczne to kleje i luty, które topią się i twardnieją pod wpływem ciepła. Innym przykładem jest olej roślinny, który składa się z długich łańcuchów kwasów tłuszczowych, które w naturalny sposób tworzą emulsję z wodą. Do takich należą również kleje anaerobowe, o których właściwościach i zastosowaniach można więcej przeczytać z poniższej witryny internetowej https://www.sklep.wekem.pl/pl/c/KLEJE-ANAEROBOWE/23.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Chemiczne technologie w przemyśle
Chemiczne technologie w przemyśle
Galwanotechnika i jej elementy Galwanizacja to proces wykorzystujący prąd stały i polegający na nanoszeniu na różnego rodzaju powierzchnie specjalnych powłok […]
Co wyróżnia egzotyczne deski tarasowe?
Co wyróżnia egzotyczne deski tarasowe?
Deski tarasowe egzotyczne pochodzą z całego świata. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak bambus, cedr, teak czy ipe. Wszystkie […]
Czym kierować się podczas wyboru OC?
Czym kierować się podczas wyboru OC?
Każdy właściciel samochodu osobowego zarejestrowanego na terenie Polski powinien koniecznie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Ma ono bowiem […]