Kleje to substancje, które umożliwiają sklejanie się rzeczy. Ten artykuł opisuje właściwości i rodzaje klejów, jak również ich zastosowania.
Kleje są zwykle wykonane z kombinacji żywicy i utwardzacza, który jest zwykle chemiczny zwany akceleratorem. Niektóre kleje zawierają również wypełniacze, pigmenty i inne materiały. Kiedy mieszanina kleju wysycha lub utwardzania, tworzy silną więź z powierzchni, do których jest stosowany.
Aby być uznane za klej, substancja musi mieć trzy właściwości:
1) Musi być w stanie przylegać do co najmniej jednej powierzchni. Substancja, która przylega tylko do siebie nie jest uważany za klej, to się nazywa lepiszcze.
2) Musi być w stanie wytrzymać obciążenie bez separacji przez co najmniej 10 sekund w temperaturze pokojowej i 100°F (38°C).
3) Musi tworzyć wiązanie silniejsze niż jego własna siła kohezji, co oznacza, że musi mieć pewną zdolność do oporu oderwania się na własną rękę po połączeniu (na przykład, ciągnąc za dwie kartki papieru przyklejone razem).
Kleje są skategoryzowane według rodzaju więzi, które tworzą. Istnieją cztery główne kategorie, z których każda reprezentuje inny rodzaj więzi:
Cementy takie jak beton są tworzone przy użyciu klejów cementowych. Te substancje są silne, ale kruche i mogą nie być w stanie wytrzymać wysokiej temperatury. Przykłady obejmują beton i zaprawę murarską.
Wiązania chemiczne obejmują te utworzone przez polimery, które reagują ze sobą, gdy wchodzą w kontakt z powierzchnią, takie jak taśma klejąca przyklejająca się do papieru. Inne wiązania chemiczne to kleje i luty, które topią się i twardnieją pod wpływem ciepła. Innym przykładem jest olej roślinny, który składa się z długich łańcuchów kwasów tłuszczowych, które w naturalny sposób tworzą emulsję z wodą. Do takich należą również kleje anaerobowe, o których właściwościach i zastosowaniach można więcej przeczytać z poniższej witryny internetowej https://www.sklep.wekem.pl/pl/c/KLEJE-ANAEROBOWE/23.