Stycznik to nic innego jak specjalny łącznik mechaniczny, który służy do zamykania i otwierania rozmaitych obwodów elektrycznych z prądem roboczym. Standardowy egzemplarz charakteryzuje się wysoką trwałością, kompaktowym rozmiarem, a także nawet kilkumilionową częstością łączeń. W swojej konstrukcji posiada m.in. podstawę o charakterze izolacyjnym, nieruchomy rdzeń, cewkę, zworę magnesu, sprężyny i kilka rodzajów styków (ruchomy, zwierny, rozwierany). Na rynku znajdziemy modele zróżnicowane pod względem przeznaczenia, mocy i napięcia.
Obecnie najbardziej rozpowszechnione są styczniki robocze, wykorzystywane do skutecznego uruchamiania typowych odbiorników silnoprądowych. Mowa tutaj choćby o grzałkach, wentylatorach przemysłowych czy silnikach. Na uwagę zasługują też modele pomocnicze, których głównym zadaniem jest przekazywanie informacji o jakości pracy konkretnego odbiornika. Stosuje się je ponadto do blokowania załączenia innych styczników.
Oprócz tego wyróżniamy jeszcze wersje modułowe, znakomicie sprawdzające się we wszelkich instalacjach elektrycznych, grzewczych, wentylacyjnych i oświetleniowych – znajdujących się zarówno w zakładach przemysłowych, jak i domach prywatnych. Pozwalają one tanio oraz bezpiecznie sterować przepływem prądu sieciowego, minimalizując w znacznym stopniu ryzyko awarii. Przy okazji nie można nie wspomnieć o stycznikach mocy AC i DC. Te pierwsze regulują pracę np. pomp, syren i lamp, drugie zaś używane są często w trakcjach tramwajowych oraz kolejowych. Wybór konkretnego egzemplarza determinuje przede wszystkim jego funkcja i zakres parametrów.