Odsiarczanie akumulatora

Akumulator jest podstawowym urządzeniem umożliwiającym gromadzenie energii elektrycznej. Dzieje się to dzięki przemianom chemicznym, które zachodzą w jego wnętrzu. Można więc powiedzieć, że akumulatory trakcyjne są w pewnym sensie elektrochemicznym źródłem prądu elektrycznego, bądź magazynem energii.

Oczywiście w przemianach chemicznych różne rzeczy mogą pójść nie tak, a najczęstszym tego efektem jest tak zwane zasiarczenie akumulatora. W dzisiejszym poradnik sprawdzimy jak go przywrócić do pełnej sprawności.

Dlaczego dochodzi do zasiarczenia?

Najczęściej efektem jest głębokie rozładowanie akumulatora, które dodatkowo trwa przez długi okres czasu. Akumulatory trakcyjne co prawda nie mają dużego efektu samoistnego rozładowania, jednak bateria podłączona cały czas do instalacji pojazdu może zostać rozładowana choćby przez niektóre stale zasilone urządzenia. W takiej sytuacji musimy przeprowadzić procedurę odsiarczenia, zanim akumulator będzie ponownie nadawał się do użytku.

Sposób na uratowanie akumulatora

Od razu musimy uprzedzić, że nie każdą mocno zasiarczoną baterię da się uratować. Zwłaszcza takie, które były głęboko rozładowane i pozostawione w takim stanie przez wiele miesięcy. Nie zaszkodzi jednak spróbować. Odsiarczanie akumulatora rozpoczynamy od odłączenia go od instalacji pojazdu i podpięcia do ładowania.

Czasami trzeba czekać bardzo długo, aż bateria zacznie przyjmować energię z prostownika. Jeśli zacznie, to jest szansa na uratowanie akumulatora. Pamiętamy by nie przekraczać prądu wynoszącego 1/10 pojemności i ładujemy tak długo, aż przy napięciu około 16 V bateria nie będzie chciała pobierać już energii. Czasami dodatkowo może być konieczne wylanie starego elektrolitu i zastąpienie go nowym.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =