Jakie są niektóre korzyści z picia napojów sportowych podczas ćwiczeń?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Napoje sportowe to napoje zawierające węglowodany i elektrolity, które spożywa się podczas lub po wysiłku fizycznym w celu zmniejszenia zmęczenia. Gdy ćwiczysz dłużej niż godzinę, organizm traci wodę i elektrolity. Może to prowadzić do odwodnienia i zmęczenia. Napoje sportowe zawierają węglowodany, które są rozkładane na glukozę i wykorzystywane przez organizm na energię. Zawierają również elektrolity, takie jak sód, potas i magnez, które pomagają utrzymać równowagę płynów w organizmie. Występują w różnych formach takich jak mieszanki w proszku, płynne koncentraty napojów i napoje gotowe do spożycia. Napoje sportowe są powszechnie stosowane przez sportowców do nawodnienia po ćwiczeniach, ale mogą być również korzystne dla nie-sportowców, którzy są aktywni przez ponad godzinę w jednym czasie.

Przeznaczone dla osób ćwiczących

Napoje sportowe są często zalecane dla osób, które uczestniczą w zajęciach aerobowych lub wytrzymałościowych, takich jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Napoje te stanowią alternatywę dla wody w dostarczaniu organizmowi energii i zapobieganiu odwodnieniu podczas ćwiczeń.

Zawierają węglowodany

Napoje sportowe zawierają węglowodany, które są wchłaniane szybciej niż te znajdujące się w żywności, takiej jak makaron czy ryż. Zapewnia to przypływ energii bez powodowania rozstroju żołądka, jak to może mieć miejsce w przypadku niektórych pokarmów stałych podczas ćwiczeń.

Bogate w sole sodu i potasu

Większość napojów sportowych zawiera sole sodu i potasu, które zastępują sód tracony przez pot i pomagają utrzymać poziom objętości krwi podczas ćwiczeń. Brak równowagi elektrolitów może prowadzić do skurczów mięśni i innych problemów, które wpływają na wydajność; dlatego wielu sportowców woli pić roztwór elektrolitów niż zwykłą wodę podczas ćwiczeń na zewnątrz w gorących warunkach pogodowych.

Zawierają potrzebne witaminy

Niektóre napoje sportowe zawierają również witaminy, takie jak witamina C, która pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wywołane ćwiczeniami wolne rodniki w organizmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nawozy mineralne – jakie mają plusy?
Nawozy mineralne – jakie mają plusy?
Nawozy mineralne to rodzaj nawozu, który zawiera wyłącznie naturalne minerały, takie jak azot, fosfor i potas. Te minerały pochodzą zazwyczaj […]
Co kupić na Dzień Chłopaka?
Co kupić na Dzień Chłopaka?
Dzień Kobiet. Wszyscy wiemy, kiedy jest i większość z nas obchodzi to święto.Większość pań tego dnia otrzymuje prezent w postaci […]
Logistyka w firmie – na czym dokładnie polega?
Logistyka w firmie – na czym dokładnie polega?
Wielu z nas spotyka się z pojęciem logistyka. Nie zawsze jednak rozumiemy na czym – dokładnie – skupia się logistyka […]