Każda budowa zaczyna się od fundamentu – jest on najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa i stabilności. Aby fundamenty dobrze spełniały swoje zadanie, trzeba pamiętać o solidnym uzbrojeniu. Uzbrojenie wzmacnia fundamenty poprzez zwiększenie wytrzymałości betonu. Ale jak w takim razie wykonać takie zbrojenie? Z pozoru wydaje się to być proste, ale by mieć gwarancję bezpieczeństwa, osoby stawiające uzbrojenie muszą mieć wiedzę w zakresie budowy i architektury.
Zbrojenie to proces, podczas którego układa się stalowe pręty w drewnianym szalunku, po czym zalewa się je betonem. Pręty z reguły mają mieć 12-16 mm. średnicy i powinny być połączone strzemionami, czyli prętami o średnicy około 6 mm. Powinny one tworzyć szkielet przestrzenny usytuowany na osi ławy fundamentalnej. Pręty muszą być zakotwione w narożnikach i skrzyżowaniach ław fundamentalnych. W wytworzeniu szkieletu zdecydowanie może pomóc automatyczna wiązarka do zbrojeń. Warto tu też wspomnieć, że dystanse zbrojeniowe wykorzystane podczas wykonywania zbrojenia dają możliwość precyzyjnego jego ułożenia, co zapewnia stabilność w pionie i w poziomie.
Wzmocnienie naroży przy pomocy dodatkowych prętów, także zwiększa wytrzymałość konstrukcji i powinno się o tym pamiętać. Do zbrojenia stropów, posadzek, podłóg, ścian i dróg, dobrze jest wykorzystać kraty zbrojeniowe, które zapewniają odporność na kurczenie się materiału i podnoszą ogólną wytrzymałość konstrukcji. Więcej informacji na temat krat i innych materiałach zbrojeniowych znajdziesz na stronie https://gromaz.pl/produkty/kraty/.