Jak segregować śmieci?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Segregacja śmieci już od dłuższego czasu uznawana była za dobry nawyk, który pomagał troszczyć się o dobro naszej planety i środowiska. Wraz z nowymi przepisami, które nie tak dawno weszły w życie, właściwe segregowanie śmieci jest obowiązkiem, z którego musimy należycie się wywiązywać. W przeciwnym wypadku będą nam groziły kary pieniężne. Warto więc zapoznać się z zasadami prawidłowego segregowania śmieci, które znacznie ułatwią nam ten proces i sprawią, że nie będzie uciążliwy. Oto najważniejsze informacje.

Zachować spostrzegawczość

Podstawową kwestią jest zapamiętanie, że obecnie wyrzucamy odpady do pięciu pojemników o następujących kolorach:

– żółty

– niebieski

– zielony

– czarny

– brązowy

Każdy z nich jest przeznaczony na odpady innego rodzaju. Do niebieskiego wkładamy papier, do zielonego szkło, a do żółtego tworzywa sztuczne i metale. W czarnym powinny znaleźć się odpady zmieszane, natomiast w brązowym tak zwane bioodpady (oprócz tłuszczów zwierzęcych, mięsa i kości). W niektórych miejscowościach pojawia się także szary pojemnik, który jest przeznaczony na odpady zielone w postaci chociażby skoszonej trawy. Wbrew pozorom te zasady nie są skomplikowane. Wystarczy wydrukować sobie grafikę, która w jasny i czytelny sposób je przedstawia i zawiesić w widocznym miejscu w domu, na przykład na lodówce. Dzięki temu będziemy mogli w chwili wątpliwości na bieżąco sprawdzać, czy chcemy wyrzucić śmieci do właściwego pojemnika.

Ułatwić sobie życie

Znakomitym pomysłem będzie dokonywanie rzetelnej segregacji już w domu, przed wyniesieniem śmieci do pojemników. Mogą ułatwić to rozmaite akcesoria. Jedną z opcji są specjalne kosze o kilku oddzielnych komorach, które odpowiadają poszczególnym pojemnikom. Cały proces ułatwią też specjalne worki na śmieci, takie jak te przedstawione na stronie https://degafol.pl. Zanim jednak włożymy do nich odpadki, pamiętajmy o opróżnieniu opakowań z resztek zawartości, zgnieceniu butelek, puszek i kartonów oraz pozbyciu się nakrętek. Miejmy również na uwadze to, że szkło i odpady bio umieszczamy w pojemnikach bez wcześniejszego wkładania ich do worków.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje zabezpieczeń na drodze?
Rodzaje zabezpieczeń na drodze?
W czasie wykonywania prac drogowych mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane okoliczności. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla samych drogowców, jak i […]
Zalety używania oleju nierafinowanego
Zalety używania oleju nierafinowanego
Oleje stosowane na co dzień w kuchni można podzielić na rafinowane oraz nierafinowane. Te pierwsze są o wiele tańsze, ale […]
Co brać pod uwagę przy projektowaniu domu?
Co brać pod uwagę przy projektowaniu domu?
Wiele osób marzy o tym, by ich dom był dokładnie taki, jak w wyobrażeniach. W tym celu starają się samodzielnie […]