Spawanie to jedna z najbardziej skutecznych metod łączenia elementów stalowych w celu stworzenia różnorodnych konstrukcji budowlanych. Niestety po jakimś czasie mogą się pojawiać w takich połączeniach pęknięcia i inne niezgodności, które zagrażają bezpieczeństwu obiektu. Z tego względu spoiny bardzo często podlegają badaniu z wykorzystaniem technik nieniszczących. Zazwyczaj mamy do czynienia z badaniami UT, czyli ultradźwiękowymi – są bowiem uznawane za niezwykle efektywne, a jednocześnie tanie.
Metody nieniszczące pozwalają wykryć pęknięcia, przetopy, rozwarstwienia i inne nieciągłości zarówno na głębokości, jak i szerokości złącza. Najbardziej popularne są wspomniane już badania ultradźwiękowe, polegające na wysyłaniu do danego materiału fali ultradźwiękowej za pomocą specjalnego aparatu z głowicą. Rozchodzi się ona w obiekcie i odbija się od nieciągłości, a następnie powraca do urządzenia i po odpowiednim przetworzeniu na drgania elektryczne daje wynik w postaci impulsów na ekranie oscyloskopu. Nie można też zapomnieć o badaniach penetracyjnych spoin (PT), przeprowadzanych przeważnie bezpośrednio po oglądzie wizualnym. Przebiegają one w następujący sposób:
– dokładne oczyszczenie z brudu powierzchni spoiny
– nałożenie na nią odpowiedniego preparatu penetracyjnego
– usunięcie nadmiaru penetranta
– naniesienie środka zwanego wywoływaczem
– przeprowadzenie kontroli
– zarejestrowanie rezultatów
– czyszczenie finalne
Oprócz dwóch opisanych technik do weryfikacji nieciągłości w spoinach wykorzystuje się również badania magnetyczno-proszkowe, radiologiczne i z zastosowaniem prądów wirowych.