Dozór elektroniczny – alternatywna forma odbycia kary pozbawienia wolności

Dozór elektroniczny to alternatywna forma odbywania kary pozbawienia wolności. Jest on również znany jako areszt domowy, monitoring kostek, areszt domowy lub monitoring elektroniczny. Osoba objęta dozorem elektronicznym ma zazwyczaj założoną bransoletkę na kostce i musi przestrzegać określonych zasad podczas pobytu w programie.

Kiedy może być stosowany?

Dozór elektroniczny może być stosowany jako warunek zawieszenia lub zwolnienia warunkowego, lub może być stosowany jako alternatywa dla uwięzienia. Wykazano, że zmniejsza on wskaźnik recydywy u przestępców, którzy zostali skazani za przestępstwa narkotykowe, prowadzenie pojazdu pod wpływem, prostytucję i inne przestępstwa bez użycia przemocy.

Dozór elektroniczny może być stosowany wobec osób, które popełniły każdy rodzaj przestępstwa, ale najczęściej stosowany jest wobec osób, które zostały skazane za przestępstwa związane z narkotykami. W niektórych stanach może on być również stosowany wobec osób, które popełniły przestępstwa z użyciem przemocy, takie jak napaść lub morderstwo, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie ma innej opcji dostępnej w tym czasie w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego w ogóle.

Zastosowanie nadzoru elektronicznego nie ogranicza się tylko do organów ścigania. Może być również stosowany w prywatnych dochodzeniach, takich jak te prowadzone przez firmy ubezpieczeniowe, które muszą zebrać informacje na temat roszczenia lub przez ludzi, którzy próbują udowodnić, że ich małżonek ich zdradza.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + pięć =