Jak zachować sprawność fizyczną na emeryturze?

Gdy jesteśmy młodzi, często nie musimy podejmować żadnych wysiłków, a nasza sprawność i tak jest na wysokim poziomie. Jednak warto jak najwcześniej zdać sobie sprawę z tego, że tak nie będzie zawsze. Im starsi jesteśmy, tym więcej wysiłku musimy włożyć w to, żeby być w pełni sprawnym. Z tego powodu warto zastanowić się, jak powinniśmy dbać o układ ruchu, aby służył nam on jak najdłużej. Jedną z rzeczy, o które z pewnością warto zadbać, jest odpowiednia aktywność fizyczna. Pozwoli nam ona zbudować odpowiedni gorset mięśniowy, który będzie dobrze przejmował obciążenia wywoływane przez dane ruchy lub pozycje. Zapobiegnie to bólowi stawów w przyszłości i zapewni utrzymanie ich odpowiedniej ruchomości, co jest kluczowe dla odpowiedniej sprawności.

Zdrowe serce i płuca

Poza odpowiednim dbaniem o układ ruchu, bardzo ważne jest także zadbanie o układ krążeniowy i oddechowy, ponieważ są one tymi, które często ograniczają sprawność ludzi na emeryturze. Bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jest gra w golfa. Znajdująca coraz większe zainteresowanie i popularność w krajach zachodnich. Aktywność na świeżym powietrzu połączona z długimi spacerami, po polu golfowym dobrze poprawiają krążenie, a jednocześnie nie są zbyt forsowne dla osób w wieku dojrzałym.

Tutaj pomóc może podejmowanie aktywności fizycznej średniej intensywności takiej jak spacery, nordic walking, pływanie lub bieganie. Ważne jest, aby umieć dostosować intensywność tych ćwiczeń w ten sposób, aby nasz oddech był przyspieszony, ale aby możliwe było rozmawianie. Zapewnia to najlepszy trening dla płuc i serca. Drugą rzeczą, którą warto robić, są regularne kontrole u lekarza. Jeżeli mamy problemy z układem krążenia, to powinniśmy także skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty, który zaleci nam odpowiednie postępowanie. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie takich lekarzy w dużych miastach. Kardiochirurg w Poznaniu lub Warszawie często ma bowiem większą ilość pacjentów i większe doświadczenie, niż ten, który przyjmuje w małej miejscowości.

 

Idzie Nowe

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 8 =