Zmiany w codziennym zachowaniu – co zrobić, gdy czujemy się nieswojo?

Problemy natury psychicznej, takie jak lęk, depresja często bywają powodem do wstydu wśród Polaków. Wiele kampanii społecznych, fundacji oraz działalność prywatna psychologów i terapeutów próbuje zmienić tę sytuację i znormalizować fakt, że choroba psychiczna czy problemy z zaakceptowaniem siebie mogą przydarzyć się każdemu. Gdy tylko ktoś zauważy trudności w swoim codziennym funkcjonowaniu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – wskazane są między innymi konsultacje z psychologiem. Wiele ośrodków wsparcia organizuje nawet darmowe pierwsze konsultacje dla osób z trudnościami – tak jest chociażby u specjalistów, których znajdziemy za pośrednictwem witryny https://osrodek-centrum.pl, gdzie pracują wykwalifikowani psychologowie i terapeuci.

Terapia psychologiczna – na czym polega?

Każda konsultacja psychologiczna rozpoczyna się od nawiązania relacji i określenia problemów podopiecznego oraz jego oczekiwań. Psycholog podejmuje temat ewentualnych dalszych spotkań i motywacji pacjenta do udziału w terapii. Wszystko to odbywa się z dużą dozą empatii i zrozumienia oraz z poszanowaniem granic każdego pacjenta. Psychologa (podobnie jak lekarza) obejmuje tajemnica zawodowa, która chroni godność i prywatność drugiej osoby. Zakres pracy psychologicznej na spotkaniach ustala się wspólnie z pacjentem – czasem są to zwykłe rozmowy mające na celu udzielenia wsparcia, a w innych przypadkach to zajęcia psychoedukacyjne czy aktywizacyjne. W dobie pandemii często stosowaną formą wsparcia psychologiczne są sesje online, które mają podobną efektywność jak spotkania stacjonarne w gabinecie.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + trzynaście =