Rodzaje zabezpieczeń na drodze?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W czasie wykonywania prac drogowych mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane okoliczności. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla samych drogowców, jak i dla kierujących oraz dla pieszych, należy miejsce robót oznaczyć w odpowiedni sposób, oraz zastosować specjalne zabezpieczenia, bądź też tak zwane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sprawdźmy o jakich zabezpieczeniach mowa.

Bezpieczna praca na drodze

Przede wszystkim miejsce musi być odpowiednio oznakowane. Znaki muszą być ustawione odpowiednio wcześniej, a to jak wcześnie kierowcy muszą być powiadomieni o pracach na drodze, jest związane z ograniczeniem prędkości, jakie w danym miejscu występuje.

Gdy zbliżamy się do samego miejsca prac, często widzimy tak zwane ogrodzenia mobilne. Są one zwykle wykonane z pachołków oraz specjalnych barierek, które łatwo można przenosić i przewozić. Jednocześnie sposób ich ustawienia jest stabilny, co sprawia że nawet w razie silnego wiatru, czy podmuchu wywołanego szybko przejeżdżającą ciężarówką, ogrodzenie nie zostanie przewrócone.

Bezpieczeństwo w nocy

Gdy zapada zmrok, miejsce prac drogowych musi być dodatkowo oświetlone. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy w danym miejscu na drodze nie ma oświetlenia za pomocą latarni ulicznych. Jednak nawet gdy latarnie są obecne i działają, przepisy i tak wymuszają odpowiednie oznaczenie świetlne, które widoczne będzie z odpowiedniej odległości.

Zastosowanie znajduje tu między innymi tak zwana fala świetlna drogowa, co na pewno nieraz widzieliśmy przejeżdżając w okolicy robót na drodze. Pachołki i barierki posiadają małe migające światełka w kolorze czerwonym lub żółtym, zainstalowane na czubkach. Światełka te migają w określonej sekwencji, niejako wyznaczając nam trasę, którą powinniśmy przejechać miejsce robót.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bezzwrotne palety jednorazowe – kiedy się sprawdzą?
Bezzwrotne palety jednorazowe – kiedy się sprawdzą?
Paleta to podstawowe narzędzie wykorzystywane w logistyce. Sztywna platforma wykonana najczęściej z drewna stanowi równe podłoże przeznaczone do transportu mniejszych […]
Co można wręczyć żonie na Dzień Kobiet?
Co można wręczyć żonie na Dzień Kobiet?
Kobiety lubią dostawać prezenty. W kalendarzu jest kilka dni w roku, kiedy wypada a nawet trzeba wręczyć żonie podarunek. Jednym […]
Za pomocą jakich środków można zabezpieczyć urządzenie klimatyzacyjne przed usterką czy awarią?
Za pomocą jakich środków można zabezpieczyć urządzenie klimatyzacyjne przed usterką czy awarią?
Klimatyzator to powszechnie stosowane urządzenie elektryczne, które może ulec awarii. Niemniej, wielu usterek można uniknąć wykonując jego regularny serwis i […]