Rodzaje zabezpieczeń na drodze?

W czasie wykonywania prac drogowych mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane okoliczności. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla samych drogowców, jak i dla kierujących oraz dla pieszych, należy miejsce robót oznaczyć w odpowiedni sposób, oraz zastosować specjalne zabezpieczenia, bądź też tak zwane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sprawdźmy o jakich zabezpieczeniach mowa.

Bezpieczna praca na drodze

Przede wszystkim miejsce musi być odpowiednio oznakowane. Znaki muszą być ustawione odpowiednio wcześniej, a to jak wcześnie kierowcy muszą być powiadomieni o pracach na drodze, jest związane z ograniczeniem prędkości, jakie w danym miejscu występuje.

Gdy zbliżamy się do samego miejsca prac, często widzimy tak zwane ogrodzenia mobilne. Są one zwykle wykonane z pachołków oraz specjalnych barierek, które łatwo można przenosić i przewozić. Jednocześnie sposób ich ustawienia jest stabilny, co sprawia że nawet w razie silnego wiatru, czy podmuchu wywołanego szybko przejeżdżającą ciężarówką, ogrodzenie nie zostanie przewrócone.

Bezpieczeństwo w nocy

Gdy zapada zmrok, miejsce prac drogowych musi być dodatkowo oświetlone. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy w danym miejscu na drodze nie ma oświetlenia za pomocą latarni ulicznych. Jednak nawet gdy latarnie są obecne i działają, przepisy i tak wymuszają odpowiednie oznaczenie świetlne, które widoczne będzie z odpowiedniej odległości.

Zastosowanie znajduje tu między innymi tak zwana fala świetlna drogowa, co na pewno nieraz widzieliśmy przejeżdżając w okolicy robót na drodze. Pachołki i barierki posiadają małe migające światełka w kolorze czerwonym lub żółtym, zainstalowane na czubkach. Światełka te migają w określonej sekwencji, niejako wyznaczając nam trasę, którą powinniśmy przejechać miejsce robót.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 16 =