Nerwica to powszechne zaburzenie o podłożu psychicznym, które ma swoje źródło głównie w nierozwiązanych konfliktach zewnętrznych. Według nieoficjalnych danych zmaga się z nim nawet 8 milionów naszych rodaków. Zazwyczaj są to osoby w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat, choć w ostatnich latach cierpi na tę dolegliwość coraz więcej dzieci. Jeśli zmagamy się z tak poważną chorobą jak nerwica leczenie w gabinecie doświadczonego psychoterapeuty jest podstawowym sposobem na skuteczne poradzenie sobie z problemem.
Do kluczowych objawów zaburzeń nerwicowych zaliczamy nieustanne poczucie lęku, kłopoty z pamięcią, chroniczny niepokój, problemy ze snem, zmęczenie organizmu, a także nadpobudliwość. Nierzadko wymienionym objawom towarzyszą też symptomy typowo fizyczne, takie jak choćby bóle głowy, zmiany skórne, nadmierne pocenie się, impotencja, nadciśnienie, tiki nerwowe, regularne mdłości czy uczucie suchości w ustach. Główną metodą leczenia jest udział w psychoterapii grupowej lub indywidualnej.
Ta pierwsza pozwala pacjentowi na skonfrontowanie swoich doświadczeń z przeżyciami obcych ludzi, co skutkuje przeważnie redukcją lęku oraz nauczeniem się zupełnie nowych relacji o charakterze emocjonalnym. Z kolei terapia indywidualna sprzyja nawiązaniu nici porozumienia ze specjalistą w oparciu o obopólne zaufanie, dzięki czemu łatwiej jest dotrzeć do przyczyn problemu i opanować techniki radzenia sobie z objawami. Niekiedy konieczne jest też wdrożenie metod relaksacyjnych i farmakoterapii, a także udanie się do neurologa w celu wyeliminowania symptomów fizycznych o podłożu nerwowym. Jeśli w naszym przypadku w grę wchodzi ostatni element, możemy zapisać się na wizytę np. do profesjonalnej poradni takiej jak https://psychomedic.pl/neurolog-lodz/.