Jakie wybrać buty, gdy ma się problem z haluksami?

Czym są haluksy?

Haluksy są zmianami chorobowymi, które są bardzo łatwe do zdiagnozowania. Charakteryzują się odchyleniem pierwszego palca w kierunku sąsiednich. Natomiast kości śródstopia odchylają się w kierunku wewnętrznej strony stopy. Głowa pierwszej kości śródstopia ulega zmianom – staje się powiększona i uwypuklona. Pojawia się stan zapalny, który objawia się bólem haluksa. Ważne jest, aby zasięgnąć pomocy lekarza i zacząć leczenie, w przeciwnym razie zmiany będą postępować i ból stanie się bardziej dokuczliwy. W leczeniu haluksów istotne jest noszenie odpowiedniego obuwia. Często problem haluksów pojawia się, gdy nosi się niewygodne i wąskie buty. Innymi czynnikami powstania haluksów są urazy, choroby neurologiczne oraz predyspozycje genetyczne.

Jakie obuwie jest odpowiednie, gdy mamy haluksy?

Problem haluksów dotyka osób zarówno starszych, jak i młodszych. Zazwyczaj jednak problem dotyka kobiet. Jak już zostało wcześniej wspomniane – niewygodne obuwie może spowodować pojawienie się haluksów. Kobiety są częściej narażone na ten defekt z prostej przyczyny – noszenie butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Najlepszym wyborem obuwia będą te na płaskiej podeszwie z szerokimi przodami, tak aby zapewnić swobodę palcom. Mając haluksy należy wybierać buty o jeden rozmiar większy (o ok. 0,5-1 cm). Dobrym wyborem jest indywidualnie dobrane obuwie ortopedyczne. Do ich produkcji wykorzystuje się wkładki odciążające, a ich podeszwy są wykonane z modelowanej gąbki. Najlepiej, aby takie obuwie było wykonane z miękkiej skóry, która nie pogłębi dolegliwości i nie będzie powodowała bólu.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

One thought on “Jakie wybrać buty, gdy ma się problem z haluksami?

  • 31 sierpnia 2017 o 12:21
    Permalink

    od roku pracuje na kuchni, mam straszne haluksy ! 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 14 =