Jak ważna w klimatyzacji samochodowej jest sprężarka?

Klimatyzacja to podstawowy element wyposażenia większości współczesnych samochodów. Prawidłowo działający układ zapewnia dopływ chłodnego powietrza i przyczynia się do poprawy komfortu jazdy podczas gorących dni. Najważniejszym elementem całej instalacji jest sprężarka. Jej jakość ma decydujący wpływ na wydajność klimatyzacji.

Serce całego układu 

Temperatura powietrza wydobywająca się z kratek wentylacyjnych w samochodzie z prawidłowo działającą klimatyzacją, powinna wynosić od 2°C do 10°C. Za osiąganie takich parametrów w największym stopniu odpowiedzialna jest sprężarka nazywana sercem całego układu. Po uruchomieniu instalacji, kompresor zasysa czynnik chłodzący z parownika, spręża go, a następnie tłoczy do skraplacza. Najczęściej montowane w samochodach są sprężarki tłokowe, których wydajność jest regulowana za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego.

Co robić w przypadku uszkodzenia sprężarki

Sprężarka jest nie tylko najważniejszym, ale i najdroższym elementem całej instalacji. Podstawowym objawem jej uszkodzenia jest hałas wydobywający się po uruchomieniu klimatyzacji oraz brak chłodzenia. Przyczyną awarii może być zerwany pasek napędzający lub pojawienie się szczeliny pomiędzy kołem pasowym, a tarczą sprzęgła. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie sprężarka klimatyzacji regeneracja tego elementu to najlepszy sposób na obniżenie kosztów naprawy. Decydując się na zakup nowego kompresora, trzeba liczyć się z wydatkiem przekraczającym 1000 zł. Do kosztów naprawy doliczyć trzeba także wynagrodzenia mechanika.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dziesięć =