Blizny – jakie są ich rodzaje?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Blizny mogą pojawić się w każdym momencie życia. Mogą być spowodowane wypadkami, operacjami, oparzeniami lub innymi urazami. Blizny mogą pojawić się na skórze z powodu choroby skóry, takiej jak trądzik lub ospa wietrzna.

Blizny to ślady pozostawione na skórze po zagojeniu się rany lub innego urazu. Blizny mogą być uniesione, płaskie, odbarwione lub swędzące. Mogą być również wyboiste, sztywne lub ciasne.

Blizny mogą się znacznie różnić pod względem wyglądu i intensywności. Niektóre blizny zanikają z czasem, podczas gdy inne pozostają trwałe. Podczas gdy niektórym ludziom przeszkadza sposób, w jaki wyglądają ich blizny, inni nawet ich nie zauważają.

Różne rodzaje blizn obejmują:

Blizny keloidowe

Blizny keloidowe rosną nieproporcjonalnie do pierwotnej rany, wytwarzając przesadnie wyglądającą grudkę, która może mieć czerwony, fioletowy lub opalony kolor. Blizny keloidowe są spowodowane przerostem tkanki bliznowatej, a nie zwykłym zapaleniem i często są swędzące i zapalne. Tego typu blizny nie znikają same z siebie i wymagają leczenia, aby zmniejszyć ich rozmiar i uczynić je mniej widocznymi. W niektórych przypadkach, aby całkowicie usunąć keloidy, konieczna jest operacja.

Blizny przerostowe 

Podobnie jak keloidy, blizny przerostowe rosną nieproporcjonalnie do pierwotnej rany, ale nie są tak grube jak keloidy. Zazwyczaj mają różowoczerwony kolor i mogą mieć wyboistą strukturę z powodu nadmiernej produkcji kolagenu podczas gojenia.

Jeśli chcesz poprawić wygląd swoich blizn, to sprawdź stronę: https://pimik.pl/leczenie-i-regeneracja-blizn/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega technologia wtryskiwania tworzyw sztucznych?
Na czym polega technologia wtryskiwania tworzyw sztucznych?
Wtrysk tworzyw sztucznych należy do technik formowania materiału. Oprócz plastycznej masy niezbędnym elementem jest forma, która musi być zgodna z […]
Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?
Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?
Ekspresy do kawy to zazwyczaj urządzenia elektryczne, które podgrzewają wodę i kapią lub rozpylają ją na zmielone ziarna kawy. Proces […]
Te kolory królują na kobiecych paznokciach
Te kolory królują na kobiecych paznokciach
Kolorystyka o każdej porze roku jest zróżnicowana i zmienia się wraz nią moda oraz jej szyk. Jednakże istnieją pewne barwy, […]