Blizny – jakie są ich rodzaje?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Blizny mogą pojawić się w każdym momencie życia. Mogą być spowodowane wypadkami, operacjami, oparzeniami lub innymi urazami. Blizny mogą pojawić się na skórze z powodu choroby skóry, takiej jak trądzik lub ospa wietrzna.

Blizny to ślady pozostawione na skórze po zagojeniu się rany lub innego urazu. Blizny mogą być uniesione, płaskie, odbarwione lub swędzące. Mogą być również wyboiste, sztywne lub ciasne.

Blizny mogą się znacznie różnić pod względem wyglądu i intensywności. Niektóre blizny zanikają z czasem, podczas gdy inne pozostają trwałe. Podczas gdy niektórym ludziom przeszkadza sposób, w jaki wyglądają ich blizny, inni nawet ich nie zauważają.

Różne rodzaje blizn obejmują:

Blizny keloidowe

Blizny keloidowe rosną nieproporcjonalnie do pierwotnej rany, wytwarzając przesadnie wyglądającą grudkę, która może mieć czerwony, fioletowy lub opalony kolor. Blizny keloidowe są spowodowane przerostem tkanki bliznowatej, a nie zwykłym zapaleniem i często są swędzące i zapalne. Tego typu blizny nie znikają same z siebie i wymagają leczenia, aby zmniejszyć ich rozmiar i uczynić je mniej widocznymi. W niektórych przypadkach, aby całkowicie usunąć keloidy, konieczna jest operacja.

Blizny przerostowe 

Podobnie jak keloidy, blizny przerostowe rosną nieproporcjonalnie do pierwotnej rany, ale nie są tak grube jak keloidy. Zazwyczaj mają różowoczerwony kolor i mogą mieć wyboistą strukturę z powodu nadmiernej produkcji kolagenu podczas gojenia.

Jeśli chcesz poprawić wygląd swoich blizn, to sprawdź stronę: https://pimik.pl/leczenie-i-regeneracja-blizn/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie kratki wentylacyjnej w przestrzeni domu i biura
Zastosowanie kratki wentylacyjnej w przestrzeni domu i biura
Kratki wentylacyjne to niezbędny element każdej instalacji wentylacyjnej i bez znaczenia, czy grawitacyjnej, czy bardziej zaawansowanej technologicznie mechanicznej. Potrzebna jest […]
Jakie płytki do łazienki na podłogę i na ścianę?
Jakie płytki do łazienki na podłogę i na ścianę?
Wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu czy mieszkaniu istnieją w jakimś celu i z pewnością są na swój sposób ważne. […]
Jak stworzyć w domu komfortowe miejsce do wizażu?
Jak stworzyć w domu komfortowe miejsce do wizażu?
Zawód wizażysty zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Coraz więcej osób korzysta z pomocy eksperta od makijażu przed ważnymi wydarzeniami. […]