Czy każdy może trenować MMA?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

MMA, czyli mieszane sztuki walki (w języku angielskim „mixed martial arts”) to coraz bardziej popularna dyscyplina. Dopuszcza ona wiele technik, pochodzących z różnych sztuk i sportów walki wykształconych w wielu kulturach świata. W związku z rosnącym zainteresowaniem tym sportem i ze względu na jego widowiskowość, coraz więcej ludzi w Polsce i na świecie chce trenować właśnie MMA.

Każda sztuka walki jest jednak w jakimś stopniu niebezpieczna – osoby pragnące rozpocząć trening mieszanych sztuk walki zastanawiają się więc często, czy dysponują odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi. Sporty tego typu są dla ludzi, może je uprawiać każdy zdrowy człowiek, zwłaszcza młody. Należy jednak zachować rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Rozsądek to gwarancja bezpieczeństwa

Przeszkodą do rozpoczęcia treningu nie jest wiek, płeć i waga – MMA trenują także kobiety, poza tym obowiązuje podział na kategorie wagowe. Sportów walki nie mogą uprawiać jedynie osoby z poważnymi urazami, zwłaszcza kręgosłupa. W przypadku drobniejszych schorzeń zawodnik musi zostać zbadany przez lekarza sportowego.

Podobnie jak w boksie, w MMA wymagany jest odpowiedni sprzęt (np. ochraniacze, kaski, owijki) – to właśnie on jest gwarancją bezpieczeństwa i zabezpiecza przed urazami. Część z nich można dostać na https://gladiator-fight.com/rekawice-bokserskie.

Najbardziej narażony na nie jest w mieszanych sztukach walki uderzacz („striker”), który powinien zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice, które względu na odmienny kształt, nie nadają się one na rękawice bokserskie (mogą być jednak używane jako rękawice treningowe na siłownie). Ich budowa zapewnia pełną ochronę dłoni, sztuk walki nie muszą więc obawiać się osoby pracujące rękoma.

Należy tu jednak zachować rozsądek. Sztuki walki wymagają także odpowiednich predyspozycji psychologicznych. Są wprawdzie dobrym remedium na stres, nie powinny ich jednak uprawiać osoby o słabym charakterze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje nawozów do akwarium
Rodzaje nawozów do akwarium
Posiadanie akwarium to nie tylko przyjemności płynące z posiadania rybek, ale też szereg obowiązków, które należy spełnić, by zapewnić im […]
W jaki sposób otrzymać odszkodowanie adekwatne do szkód?
W jaki sposób otrzymać odszkodowanie adekwatne do szkód?
Wypadki chodzą po ludziach – to powiedzenie nie traci niestety na znaczeniu w XXI wieku. Wręcz przeciwnie, z powodu bardzo […]
Zasady psychoterapii
Zasady psychoterapii
Każdy z nas w którymś etapie swojego życia, może doświadczyć problemów emocjonalnych, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie. Dotyczy to […]