Kropidło do wody święconej – drewniane czy metalowe?

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych przyrządów liturgicznych jest kropidło. Występuje ono w formie miotełki z pęczkiem włosia, a służy przede wszystkim do kropienia wodą święconą ludzi oraz różnych obiektów (np. samochodów). Przydaje się zarówno w każdym kościele katolickim, jak i domu zamieszkiwanym przez wierzące osoby. Na rynku są dostępne modele wykonane z naturalnego drewna i rozmaitych metali. 

Wytrzymałość to istotna cecha 

Kropidło do wody święconej używane jest zazwyczaj na niedzielnej Mszy Świętej, podczas Wigilii Paschalnej, w trakcie pogrzebów, a także przy błogosławieniu pokarmów, aut osobowych, nowych budynków i przedmiotów o charakterze sakralnym (medalików, ornatów, obrazów itp.). Jeszcze do niedawna eksploatowane były głównie modele drewniane, wyposażone w dosyć cienki trzonek i wieńczący go pęczek szczeciny. Posiadają one klasyczny design i zachwycają swoją prostotą. Poza tym nie są zbyt drogie, co dla wielu osób ma duże znaczenie (zwłaszcza starszych). Współcześnie ciekawą alternatywę stanowią kropidła metalowe, stworzone np. ze stali nierdzewnej, niklowanego mosiądzu bądź miedzi. Wyróżniają się one sporą poręcznością, łatwością obsługi i ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są zatem świetnym wyborem dla ludzi ceniących sobie trwałe przyrządy.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 2 =