Kamery w zakładzie pracy – gdzie i jak trzeba je zamontować?

Podstawowe cele i zasady stosowania monitoringu

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na montaż kamer w zakładach pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy korzystanie z tego rodzaju urządzeń jest dozwolone wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, czy też kontroli produkcji. Co istotne, nie wolno nagrywać pracowników z ukrycia, a przed uruchomieniem monitoringu należy poinformować pracowników o celach i sposobach jego stosowania. Kamery nie powinny być montowane w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach oraz palarniach. Jeżeli jakiś przedsiębiorca pragnie dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać montaż kamer Zakopane to miejscowość, w której realizowano wiele tego rodzaju inwestycji. 

Sposób montażu monitoringu i wykorzystywania nagrań

Warto wiedzieć, że przepisy dopuszczają jedynie montaż urządzeń rejestrujących obraz. Niedopuszczalne jest więc użycie produktów wyposażonych w mikrofony służące do nagrywania dźwięku. Niedozwolone jest również montowanie ukrytych kamer. Miejsca objęte ich zasięgiem powinny zostać odpowiednio oznaczone. Pracodawca może przechowywać nagrania nie dłużej niż trzy miesiące. Zgromadzone materiały video mogą one zostać wykorzystane wyłącznie do celów, do których zostały zebrane. W związku z tym, że coraz powszechniejsze jest wykorzystanie bezprzewodowych kamer cyfrowych, przedsiębiorca musi pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu firmowej sieci komputerowej. W tym celu warto korzystać z profesjonalnych firm projektujących i obsługujących sieci, takich jak https://alarmsystem.com.pl/sieci-komputerowe/. Dobre zabezpieczenia skutecznie ograniczają ryzyko przechwycenia nagrań z wizerunkami pracowników i wykorzystania ich w niedozwolony sposób.

Idzie Nowe

Nie przegapimy żadnych nowinek. Będziesz zawsze na bieżąco. Idzie Nowe skutecznie dostarcza Ci aktualne i przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =