Planując założenie spółki przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaki jej rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Dzielimy je na osobowe, do których zalicza się cywilne, jawne, partnerskie i komandytowe oraz kapitałowe, wśród których można wyróżnić akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego wyboru będą zależały wszystkie kolejne kroki, które będzie należało podjąć.
Rejestracja spółki może odbyć się na dwa sposoby: tradycyjnie w formie aktu notarialnego lub poprzez Internet. Ta druga opcja to szybki sposób na jej założenie, który nie wymaga tworzenia niestandardowych zapisów. Aby mogła ona działać zgodnie z prawem, konieczne jest stworzenie umowy pomiędzy wszystkimi wspólnikami, a także aktu jej założenia. Niezbędny jest również wpis do KRS, który musi zostać dokonany w ciągu 6 miesięcy od jej utworzenia. Dokumenty i wnioski składa się do sądu rejestrowego właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie rejestracji nowo zakładanej spółki kancelarii, która specjalizuje się w tego typu działaniach. Szukając takiej usługi warto zapoznać się z ofertą dostępną np. na stronie https://sp-legal.pl/sprawy-korporacyjne/. Poprowadzi nas ona przez wszystkie etapy i zapewni fachową pomoc w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Trzeba pamiętać także o tym, że taka działalność wiąże się z kosztami rejestracji oraz że trzeba spełnić wymóg posiadania kapitału wynoszącego minimum 5 tysięcy złotych.