Jak wygląda profesjonalna sesja zdjęciowa?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś profesjonalne sesje zdjęciowe kojarzyły nam się ze zdjęciami do kolorowych czasopism lub reklamowaniem danego produktu. Sami ograniczaliśmy się do „domowych” sesji. Na chwilę obecną sytuacja się zmieniła. Uwielbiamy robić zdjęcia sobie lub bliskim. Dzielimy się nimi nie tylko wśród najbliższych, ale również na różnych portalach społecznościowych. Coraz częściej wybieramy się do fotografa, nie tylko po sesje okolicznościowe. W dalszej części artykułu omawiamy, jakie elementy składają się na profesjonalną produkcję sesji zdjęciowych.

Dobór tematyki

Każda sesja ma swój określony temat, który pozwala na dobór rekwizytów oraz miejsca wykonania jej, czyli tzw. stylizacją sesji. Zupełnie innych elementów będzie potrzebowała sesja „pin up” od sesji „rock”. Oprócz doboru rekwizytów, strojów i scenerii warto również zastanowić się nad sposobem ujęcia samego tematu.

Miejsce

Charakter zdjęcia określa przestrzeń. Ciężko zrobić słodką sesję, kiedy za tło robi nam np. cmentarz. Warto zastanowić się, czy sesja zostanie wykonana w plenerze, czy w studio fotograficznym. Plener często uzależniony jest od warunków atmosferycznych, które mogą popsuć plany lub dodać zdjęciu klimatu. Natomiast w sesjach, które odbywają się w zamkniętych przestrzeniach, bardzo ważna jest kwestia prawidłowego oświetlenia.

Motyw zdjęcia

Najważniejsza kwestia w sesji – czyli motyw. Z reguły motywem zdjęcia (czyli tym na czym głównie się koncentrujemy) są modele lub obiekty. O ile przy obiektach to fotograf odwala całą robotę, o tyle w sesjach z modelami to osoba fotografowana ma duży wpływ na zdjęcie. Mowa ciała, gesty, wyrażanie emocji – to wszystko składa się na autentyczność zdjęcia.

Sprzęt

Dobrze dobrany sprzęt ma ogromne znaczenie. Fakt, nie zrobi zdjęcia za nas, ale im lepszy sprzęt, tym prościej uzyskać dobry efekt. Z reguły wybierane są obiektywy zmiennoogniskowe, które dają duży komfort pracy. Na decyzje o wyborze obiektywu wpływają również warunki, w jakich zostanie on użyty. W studio najczęściej wybiera się obiektywy standardowe, portretowe lub makro. W plenerze wybór często pada na obiektyw standard, teleobiektyw lub tzw. rybie oko. Warto również pamiętać o statywie, lampach, blendach, softboxach oraz filtrach.

Wykonanie

Jeśli chodzi o samo wykonanie sesji, to ważna jest dobra atmosfera oraz kontakt z resztą ekipy. Jeżeli model/modelka nie współpracuje z fotografem, to bez względu na starania i sprzęt cała sesja wyjdzie najwyżej przeciętnie.

Przy sesjach indywidualnych z reguły wystarcza ok. 150-200 zdjęć, z których zostaną wybrane prawdziwe perełki.

Obróbka graficzna

Nawet najlepsi fotografowie z najlepszymi aparatami sięgają po pomoc i poddają zdjęcia obróbce graficznej. Na rynku mamy wiele programów, które zajmą się takimi rzeczami jak np. rozjaśnienie, poprawa kontrastu lub usunięcie innych niedoskonałości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Marketing farmaceutyczny – czym jest i dlaczego powinien być stosowany?
Marketing farmaceutyczny – czym jest i dlaczego powinien być stosowany?
Marketing, czyli najprościej mówiąc budowanie rozpoznawalności marki poprzez reklamę, jest niezwykle istotny w wielu branżach. W niektórych sektorach odgrywa jednak […]
Jak zrobić domowy bimber?
Jak zrobić domowy bimber?
Bimber to alkohol wytwarzany najczęściej w domowym zaciszu. Jego produkcja nie jest jednak wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. […]
Pracownia dekoracji ślubnej – jak rozkręcić interes?
Pracownia dekoracji ślubnej – jak rozkręcić interes?
Posiadanie biznesu polegającego na dekorowaniu sal weselnych, kościołów oraz samochodów pary młodej to opcja dla osób lubiących wyzwania. Możemy na […]